Mincel Jan – B. Prus – Lalka
Zamień czytanie na oglądanie!
Jan Mincel to bohater utworu pod tytułem „Lalka” autorstwa Bolesława Prusa.
Jan Mincel prowadził sklep, który był jego dumą oraz codziennym obowiązkiem. Jego pracownicy mogli się od niego nauczyć uczciwości, ponieważ to ona cechowała bohatera. Był zawsze sprawiedliwy wobec swoich podwładnych. Był również bardzo oszczędny i w tej kwestii również brano z niego przykład. Z czasem stało się to jego rutyną i zawsze musiał odłożyć chociaż kilka monet, bo takie miał zasady. Traktował to, jakby brak oszczędzania był rodzajem przewinienia. Dzięki jego ciężkiej pracy oraz rodzinie, która mu pomagała w tym biznesie, Minclowie żyli w bardzo dogodnych warunkach. Ich majątek pozwalał im na dostatnie życie. Nie musieli się martwić o to, czy będą mieli pieniądze na jedzenie, czy inne ważne rzeczy.
Mincel należał do mieszczaństwa niemieckiego, które było jedną z pozytywnych warstw społecznych.
Mężczyzna miał dwóch synów, którzy mieli na imię Jan i Franc. Miał również żonę Małgorzatę, która została po nim wdową. Później poślubiła ona Wokulskiego, a on dzięki temu odziedziczył sklep i majątek Minclów.
Mincel nie znosił bałaganu. Denerwował go każdy szczegół i dbał nieustannie o porządek. Nie mówił zbyt dobrze po polsku. O sklep dbał najlepiej, jak tylko potrafił. Był również osobą surową oraz konsekwentną. Nie stronił od samodzielnego wymierzania sprawiedliwości. Karał swoich pracowników za drobne przewinienia. Stosował wobec nich przemoc fizyczną. Dyscyplina była dla niego czymś bardzo
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!