Albert – J. W. Goethe – Cierpienia młodego Wertera
Zamień czytanie na oglądanie!
Powieść poetycka „Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego opowiada historię rodzącego się uczucia między tytułowym bohaterem a piękną zewnętrznie i wewnętrznie Lottą. W cieniu tej relacji pozostaje Albert – narzeczony, a potem mąż młodej kobiety.
Albert jest przeciwieństwem Wertera. To typ człowieka, który twardo stąpa po ziemi. Zawsze stara się panować nad emocjami. Jego światopogląd opiera się na zdrowym rozsądku i racjonalizmie. Dla niego ważne jest to, aby założyć rodzinę i najbliższym zapewnić godziwe życie. Albert nie potrafi działać spontanicznie. Wszystko musi mieć zaplanowane i uporządkowane. Nawet w sferze uczuciowej kieruje się rozumem. Decyzja o ślubie z Lottą nie wynika z porywu serca, ale z długiej znajomości i stopniowego poznawania dziewczyny. Miłość, o prawdziwości której zapewnia, przychodzi z czasem. Nie jest ona romantycznym uniesieniem. To raczej trwałe uczucie oparte na szacunku i zaufaniu. Dlatego nawet pojawienie się Wertera nie burzy jego spokoju. Dopiero przedłużająca się obecność młodzieńca w ich domu rozdrażnia Alberta. Sam jednak nie wypędza adoratora Lotty, lecz prosi ukochaną, aby to ona jasno wyznaczyła granicę, nie doprowadzając do kolejnych spotkań.
Według Alberta prawo powinno być twarde i równe dla każdego. Dla nikogo nie powinno czynić się żadnych wyjątków. Światopoglądowe różnice między nim a Werterem widać w sporze o parobka, który dopuścił się morderstwa z zazdrości o kobietę. Werter stara się go usprawiedliwiać, natomiast Albert uważa, że wina zawsze jest winą i trzeba ponieść za nią konsekwencje.
Albert jest poczciwcem wzbudzającym szacunek. Zawsze stateczny i odpowiedzialny. Wie, że ciężka praca jest kluczem do spokojnego życia. Jego profesjonalne podejście do pracy podkreśla fakt, że odnosił kolejne sukcesy zawodowe. Dlatego stara się iść za ciosem – stara się obją
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!