Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Literatura towarzyszy człowiekowi od wielu wieków. Dzięki niej ludzie zdobywają wiedzę o świecie. Jest ona także dla wielu alternatywą spędzania czasu wolnego. Treść utworów literackich ma ogromny wpływ na życie bohaterów. Emocje, poglądy, jakie w nich występują, wpływają na kształtowanie się rzeczywistego spojrzenia na świat.
Motyw literatury można odnaleźć w „Cierpieniach młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego. Jest to historia bohatera, który przyjechał do Waldheim, uciekając przed dwoma siostrami, które w sobie rozkochał. Początkowo spokojny, szczęśliwy mężczyzna czyta „Odyseję” Homera, zwracając uwagę na sielankowe opisy przyrody. Szuka w nich ukojenia, wyciszenia. Książka jest rodzajem lekarstwa, odzwierciedleniem stanów emocjonalnych mężczyzny. Jednak pewnego dnia poznał Lottę, która zmieniła jego całe życie. Od razu się w niej zakochał i mimo iż wiedział, że ma ona narzeczonego, za wszelką cenę chciał się do niej zbliżyć. Często ją odwiedzał, spacerował z nią, ale kobieta nigdy nie odwzajemniła jego uczuć. Kiedy Albert wrócił do domu, Werter nie mógł znieść myśli, że jego ukochana z nim nie będzie. Opuścił Waldheim i przyjął pracę w poselstwie, ale nie odnalazł się w nowym miejscu, został wykluczony z towarzystwa, a jego samopoczucie się pogorszyło. Coraz bardziej tęsknił za Lottą, aż wreszcie zdecydował się wrócić do miasta. W czasie jego nieobecności narzeczeni wzięli ślub i zamieszkali razem, a wizyty Wertera przestały być mile widziane. Zrozpaczony mężczyzna zaczął myśleć o samobójstwie. Wraz z uczuciem niespełnionej miłości zmianie uległa lektura, którą czytał. Sięgnął po „Pieśni Osjana” Macphersona, którego fragmenty próbował nawet tłumaczyć. Ponownie literatura współgra z emocjami bohatera, który popadł w depresję po uświadomieniu sobie, że kobieta nie zostawi męża. Ostatecznie zdecydował się popełnić samobójstwo, strzelając do siebie z broni pożyczonej od Alberta.
Kolejnym utworem, w którym można odnaleźć motyw literatury jest IV cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. Główny bohater zjawia się w domu Księdza z gałązką cyprysu, która w rzeczywistości jest jodłą. Powierza jej wszystkie swoje uczucia. Można z tego wywnioskować, że to człowiek samotny lub szalony. Podczas rozmowy Ksiądz orientuje się, że Pustelnik to tak na

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!