Motyw szkoły – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw szkoły – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Motyw szkoły bardzo często pojawia się w literaturze. Książki młodzieżowe i dziecięce są bogate w opisy uczniowskich zmagań z nauką i radzeniem sobie w szkolnej społeczności. Motyw szkoły występuje w wielu w lekturach omawianych na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej.
Moją ulubioną serią książek, gdzie szkolna rzeczywistość staje się istotną częścią fabuły, jest „Felix, Net i Nika”. Najbardziej podoba mi się to, w jaki sposób autor – Rafał Kosik łączy elementy fantastyczne z obyczajowymi, osadzając wszystko w czasie i miejscu bliskim nam -młodzieży. Motyw szkolny pojawia się tu właściwie cały czas. Akcja toczy się najczęściej w Gimnazjum im. Stefana Kuszmińskiego, gdzie główni bohaterowie planują swoje działania i spotykają się z osobami lub rzeczami zamieszanymi w jakąś zagadkę. W każdej części jest to inny problem, ale spoiwem akcji zdaje się być właśnie miejsce – szkoła. W pierwszej części poznajemy bohaterów w pierwszej klasie. Czują się niepewnie i dopiero się poznają. Czytelnik jest świadkiem rodzącej się między trójką bohaterów przyjaźni. W kolejnej części pt. „Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów”, główny bohater Felix kandydował nawet na przewodniczącego szkoły, ponieważ Net napisał dla żartu jego nazwisko na liście pretendentów. Szkoła jest istotnym elementem ukształtowała ich osobowość. Daje nam przykład jak należy porozumiewać się z ludźmi i budować relacje w grupie, by być lubianym oraz uczciwym wobec innych i siebie.
Szkoła jest w centrum wydarzeń w książce Małgorzaty Musierowicz pt. „Opium w rosole”. Bardzo dużo wydarzeń rozgrywa się właśnie tam, a dokładniej w liceum, w którym pracuje ważna dla akcji postać – Ewa Jedwabińska. Dowiadujemy się o niej, że nauczanie nie było jej powołaniem. Chciała poświęcić się bardziej pracy naukowej. Niestety związała swój los z pedagogiką. Była niezwykle ambitna i jako nauczycielka – bardzo wymagająca dla swoich uczniów. W szkole uczył także dziadek jednej z bohaterek – profesor Dmuchawiec, który znał panią Ewę. Dmuchawcowi było jej żal. W przeciwieństwie do kobiety, był on niezwykle cenionym przez licealistów nauczycielem języka polskiego. Kochał swoich uczniów, czego dowodzi fakt, że przez lata przechowywał ich wypracowania. W liceum uczyła się też Kreska, jedna z głównych bohaterek książki Musierowicz, której przygody śledziłam z zapartym tchem. Szkoła stanowi ośrodek życia dla młodzieży i wielu dorosłych. To

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!