Motyw Ikara – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw Ikara – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Motyw literacki to pewien topos, który powtarza się w wielu dziełach literackich, a także pojawiają się do niego nawiązania w innych dziedzinach kultury. W kulturalnym dorobku ludzkości znajdują się dzieła będące zbiorem wielu motywów. Prawdziwą skarbnicą motywów literackich jest „Mitologia”. Utwór ten zawiera w sobie treści, które są ponadczasowe i znajdują odniesienie w przeróżnych wytworach ludzkiej kultury.
Motyw Ikara pochodzi z Mitologii. Jest to symbol podążania z marzeniami, ale także lekkomyślności oraz braku wyczucia co do sytuacji niebezpiecznych, a nawet zagrażających życiu. Mitologiczny Ikar, syn Dedala, nie posłuchał rozsądnych wskazówek ojca i zapłacił za to najwyższą karę, a mianowicie przypłacił to własnym życiem.
Motyw Ikara odnajduje szerokie odzwierciedlenie w różnych wytworach kultury. Znany malarz Pieter Bruegl nawiązuje do powyższego mitu w swym obrazie pt. „Pejzaż z upadkiem Ikara”. Obraz ten powstał w 1557 roku, obecnie można go podziwiać w Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli.
Podobnie jak i malarstwie tak też i w rzeźbie pojawia się nawiązanie do powyższego mitu, np. w pracy „Ikar uskrzydlony” autorstwa Igora Mitoraja. Aczkolwiek bogactwo nawiązań do motywu Ikara w jest szczególnie widoczne w literaturze. Polski literat Jarosław Iwaszkiewicz nawiązuje bezpośrednio do tegoż motywu w swoim opowiadaniu o tytule „Ikar”, które opowiada m.in. o przygodach chłopca o imieniu Michał, który wtargnął na jezdnię pod nadjeżdżający samochód, gdyż był pochłonięty czytaniem książki. Widać tu bezpośrednie nawiązanie do Ikara, który jako lekkoduch, zafascynowany lotem niczym ptak, nie posłuchał ojca i stracił skrzydła wpadając do morza. Podobnie Michaś z książki Iwaszkiewicza jest zafascynowany czytaniem książki na tyle, że traci kontakt z rzeczywistością, co także może przypłacić życiem. Innym polskim autorem, który wprost nawiązuje do omawianego motywu jest Ernest Bryll wraz ze swym wierszem pt. „Wciąż o Ikarach głoszą…”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!