Motyw sądu i procesu – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw sądu i procesu ukazany jest w utworze Juliusza Słowackiego ,,Balladyna”.
Głowna bohaterka trzykrotnie skazuje niewinne osoby na śmierć ,za zbrodnie których sama się dopuściła. Balladyna jest bohaterką ,która by osiągnąć sukces podążała po trupach do władzy. Zabiła nawet własną siostrę, kochanka i skazała matkę na pewną śmierć- wstydziła się jej, to przez nią matka trafiła pod sąd. Była także bohaterką ambitną i chciwą, zabiłaby każdego kto stanąłby jej na drodze do bogactwa. Uważała się za królową.
Na końcu tragedii sama wydaje na siebie wyrok, który wykonują siły natury-zostaje ona rażona przez piorun i umiera.
Ten motyw literacki występuje także w ,,Antygonie” Sofoklesa.
Król Teb skazuje na śmierć swoją siostrzenicę-Antygonę ,ponieważ złamała jego zakaz i pochowała zwłoki swojego brata. Kreon pyta dlaczego to zrobiła ,ale ona nie żałuje swojego czynu i uważa, że władzę mają bogowie, którzy nakazują grzebać zwłoki -a nie Kreon. Zostaje ona skazana na zamknięcie w jaskini(powolna śmierć).Za Antygoną wstawia się bezskutecznie u ojca Hajmon(przyszły narzeczony skazanej).Tragedia kończy się samobójstwem Antygony i Hajmona oraz Euredyki. Król jest skazany na życie bez rodziny-to jego kara.
Kolejnym przykładem utworu w którym występuje motyw sądu i procesu jest powieść Henryka Sienkiewicza ,,Pan Wołodyjowski”. Dotyczy on Azji Tuhajbejowicza. Bohater do szaleństwa był zakochany w Baśce Wołodyjowskiej ,bezskutecznie próbował ją porwać. Kiedy to mu się nie udało Basia broniąc się pistoletem wybiła mu oko, zmiażdżyła górną część nosa i nadwyrężyła kość policzkową. Dopuścił się strasznych czynów: zabił starego Nowowiejskiego, Ewkę Nowowiejską oddał Tatarom, a Zosię Boską – narzeczoną Adama Nowowiejskiego, brata Ewy – zhańbioną trzymał w swoim namiocie, a następnie sprzedał jako niewolnice. Za te zbrodnie Adam Nowowiejski wymierzył mu sprawiedliwość. Gdy Azja został schwytany przez Adama-zginął w męczarniach, został wbity na pal na zgliszczach Raszkowa.
W literaturz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!