Motyw powstań narodowych – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw powstań narodowych – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Historia Polski jest naznaczona wieloma wojnami, czynami zbrojnymi i powstaniami. W ciągu wielowiekowej historii Polacy wielokrotnie musieli walczyć za ojczyznę, bronić jej granic. Nic więc dziwnego, że spora część literatury polskiej została poświęcona czynom zbrojnym, a bohaterem wielu wierszy, poematów i powieści stali się żołnierze lub powstańcy.
Powstanie listopadowe, a szczególnie jego upadek, stało się tematem wielu utworów literackich okresu romantyzmu. Powstały wówczas dwa sposoby rozumienia czynu, zawarte w różnych koncepcjach drogi do wolności: mesjanizmie i powstaniu narodowym: „Argumenty na rzecz walki wolnościowej głosi cała publicystyka i poezja polska okresu powstania listopadowego. Powstanie było dla romantyków czynem, który miał wstrząsnąć opinią i wyobraźnią społeczną i to właśnie, a nie faktyczne zwycięstwo, stanowić miało cel koncepcji ruchów wyzwoleńczych. Największą groźbą dla bytu narodowego jest oswajanie się społeczeństwa z niewolą i takie formy zgody na rzeczywistość, jakie ukazuje Mickiewicz w scenach: w salonie warszawskim oraz na balu u Senatora w <> części III”. Po upadku powstania listopadowego literatura głosiła z entuzjazmem piękno walki wyzwoleńczej, chociaż poczucie klęski sprawiło, iż w dyskusji nad formą przyszłego powstania romantycy zwrócili się ku hasłom solidarności społecznej rozumianej jako postulat powstania całego narodu. Dramat powstania listopadowego wskazał również na istnienie wielu nierozwiązanych dylematów społecznych i spowodował krytyczną analizę samotnego powstania szlacheckiego. Diagnozowano przyczyny klęski, dyskutowano nad przyszłością narodu. „Liryka powstania listopadowego na długie lata ukształtowała wzorzec poezji patriotycznej nawołującej do walki o wolność, mimo że wiele utworów z dawnych lat znów nabrało aktualności, gdyż uczyły one odwagi i pobudzały patriotyzm, jak np. <>”.
Szczególnie boleśnie przeżyli powstanie listopadowe dwaj wybitni poeci – Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.Powstanie w wierszach MickiewiczaMickiewicz nawiązywał do powstania w kilku utworach. Jednym z nich jest „Śmierć pułkownika”. Tekst ten został poświęcony kobiecie, uczestniczce walk powstańczych na Litwie – Emilii Plater. Poeta opisał moment jej śmierci, porównując kobietę do bohaterskiego hetmana – Stefana Czarneckiego. Emilia Plater zmarła w wiejskiej chacie, w otoczeniu płaczących żołnierzy. Była kobietą nie tylko piękną, ale równocześnie odważną, bohaterską i nieustraszoną.
Innym wierszem Mickiewicza upamiętniającym powstanie listopadowe jest „Reduta Ordona”. Utwór ten powstał na podstawie opowiadania przyjaciela Mickiewicza – Stefana Garczyńskiego, który był adiutantem w czasie powstania. Wiersz rozpoczyna się opisem układu sił wrogich wojsk. Choć przewaga była po stronie Rosjan, Polacy nie poddawali się i stanęli do walki z carskimi wojskami. Niestety, wrogie wojska opanowały redutę, która nagle umilkła, gdyż walczącym zabrakło amunicji.
Zanim jednak rosyjsk

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!