Motyw franciszkański – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Święty Franciszek z Asyżu poświęcił swe dobra ubogim i mimo pochodzenia z bogatej rodziny postanowił rozpocząć życie w ubóstwie. Zamieszkał pod schodami pałacu własnego ojca. Całe swoje życie ofiarował Bogu i bliźnim. Ten średniowieczny człowiek żył bardzo skromnie, lecz nie umartwiał swego ciała, ponieważ uważał je za niezwykłe dzieło i dar od Najwyższego Pana. Wszystkie swoje dobra doczesne rozdał potrzebującym, gdyż nie to było dla niego ważne w życiu. Był przedstawicielem radosnego ascety i wzorcem osobowym w epoce średniowiecza. Charakteryzowała go głównie prostota życia oraz niezwykle wielka miłość do wszystkich ludzi i całej natury. Twierdził, że zwierzęta są „braćmi mniejszymi”. Franciszek z Asyżu kochał otaczający go świat, doceniał każdą, nawet najmniejszą rzecz. Cenił planety, żywioły, zwierzęta i rośliny, które uważał za rodzeństwo ludzi. W swoich pismach i modlitwach nauczał pokory wobec Boga, radości z tego, że można żyć w pięknym świecie oraz szacunku do wszystkich przedmiotów. Świętego z Asyżu cechuje postawa określona jako franciszkanizm.
Franciszkanizm przepełniony był ewangeliczną zasadą ubóstwa. Pokazywał, że życie nie musi polegać na umartwianiu swego ciała i smutnym oczekiwaniu na śmierć i zbawienie. Zgodnie z tym ruchem filozoficzno-religijnym sensem życia jest miłość do bliźniego i przyrody oraz wychwalanie Pana i głoszenie słowa bożego. Franciszek z Asyżu wierzył, że aby osiągnąć pełnie szczęścia i życie wieczne należy trwać w miłosierdziu, braterstwie, a także pomagać potrzebującym.
Przykładem utworu z motywem franciszkańskim jest „Pieśń słoneczna” znana także pod nazwą „Pochwała stworzenia”. To dzieło wchodzi w skład zbioru pt. „Kwiatki świętego Franciszka”. Powtarzając zwrot „pochwalony bądź Panie” święty Franciszek z Asyżu wylicza wszystko, co stworzył Bóg. Słońce, księżyc oraz gwiazdy nazywa braćmi. Te ciała niebieskie świecą ludziom, zachwycając swym pięknem i jasnością. Żywioły, wiatr, powietrze, chmury i pogoda dają wszystkim stworzeniom tchnienie do życia. Siostra woda nazwana zostaje pokorną, pożyteczną, cenną i czystą. Brat ogień jest piękny, radosny, mocny i rozświetla swym blaskiem każd�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!