Motyw rodziny – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw rodziny – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Motyw rodziny

Rodzina jest najważniejszą grupą, której członkowie powinni zaspokajać swoje potrzeby. Obraz rodziny przedstawia M. Dąbrowska w utworze „Najdalsza droga”. Historia kreśli obraz rodziny Kaczmarków. Rodzina zmienia miejsce zamieszkania – wprowadza się do nowego lokum. Kaczmarkowie nie są zadowoleni z przeprowadzki, gdyż całe ich życie składało się z nieustannych podróży. Nigdzie nie zagrzali miejsca dłużej niż rok. Wydawało im się, że w poprzednim miejscu mieli zdecydowanie lepsze warunki. Mimo zmęczenia i niezadowolenia starali się jednak jakoś zagospodarować. Rodzina Kaczmarków nie posiadała w zasadzie żadnego majątku. Cały dobytek stanowiło kilka sprzętów domowych i czarny kot. Mimo tego kochali się i w trudnych chwilach podnosili na duchu. Uważali, iż idąc razem uda im się przetrwać najtrudniejsze chwile.
Tymczasem na nowym miejscu działo im się coraz lepiej. Spłacili długi, dorobili się prosiaka i zbierali na krowę, a Julka otrzymała posadę niańki we dworze. Ich największym marzeniem stało się posiadanie ziemi. Kaczmarków prześladował jednak pech. Najpierw narzeczony Julki dał na zapowiedzi z bogatą panną, a później Karczmarek został posądzony o spalenie pszenicy. Postanowili więc, iż po raz kolejny zmienią miejsce pobytu i tym razem spróbują szczęścia w mieście. Razem z nimi wyruszyła też Julka, porzucając intratną posadę we dworze i nadzieję na małżeństwo z Posiłkiem.
Obraz rodziny zaprezentowała także R. Ligocka. Bohaterką „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku” jest trzyletnia żydowska dziewczynka. Rodzice Romy bardzo się kochali. Zanim się pobrali, Dawid musiał czekać aż siedem lat, by rodzice narzeczonej zgodzili się na ślub. Ich uczucie było bardzo romantyczne i przetrwało wszelkie przeciwności losu. Pochodził ze znacznie uboższej rodziny i obawiał się, że nie zostanie zaakceptowany. Okazało się jednak, iż jego wytrwałość została nagrodzona. Udało mu się zdobyć upragnioną kobietę. Młodzi małżonkowie chcieli stworzyć dużą rodzinę, jednak na przeszkodzie stanęła wojna. Narodziny małej Romy są dla nich jednocześnie szczęściem i tragedią. Po wybuchu wojny rodzice małej Romy trafiają do getta. Oboje całe dni przebywają poza domem. Matka Romy zajmuje się sprzątaniem ulic i ubikacji. Wychodzi z domu, kiedy jeszcze jest ciemno, wraca o zmroku. Ojca także prawie nigdy nie ma w domu. Pracuje w ekipie budowlanej. Mimo tragicznej sytuacji nie zapominają o drobnych gestach przyjaźni, o okazywaniu sobie miłości. Łączy ich silna więź, są dobrym, zgodnym małżeństwem.
Rodzice troszczą się także o córkę. Ubolewają, że ma ciemne

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!