Motyw państwa – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw państwa – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw państwa

Literatura bardzo często porusza kwestie polityczne i państwowe, gdyż są one częścią naszej codzienności. Niejednokrotnie jest również komentatorem wydarzeń państwowych, raczej nie stoi biernie, przyglądając się sytuacji. Co ciekawe następują pewne zależności, gdzie książka może wpływać na wydarzenia w państwie, jednak państwo rzadko wpływa na to co literatura o niej pisze.
Pierwszym polskim tekstem literackim, gdzie odnajdujemy motyw państwa jest ,,Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że Troja jest uosobieniem Rzeczypospolitej, jednak Kochanowski bardzo trafnie komentuje obecną sytuację Polski. Mówi nam o praworządności, z którą zaczynają pojawiać się coraz większe problemy, oraz o coraz słabszej pozycji króla. Kochanowski przestrzega przed powolnym upadkiem państwa w ten sposób, przywołując znane z historii przykłady mocarstw, które upadły przez problemy wewnętrzne.
Kolejnym autorem, który porusza motyw państwa, w kwestii poprawy polityki jest Andrzej Frycz Modrzewski i jego dzieło ,,O poprawie Rzeczypospolitej”. Zwraca on uwagę na konkretne problemy, z którymi państwo się boryka i proponuje ich rozwiązanie. Potępia ucisk klasy chłopskiej, ograniczenie praw mieszczan, oraz zbyt bogate życie szlachty. Stawia warunki, jakie wybrany król powinien spełnić, aby ulepszyć Rzeczpospolitą. Zwraca również uwagę na edukację, szczególnie stanu duchownego, jemu mylnie przypisuje się cytat: ,,Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”, lecz jest on jak najbardziej trafny, patrząc na ogół dzieła. Był osobą umiarkowaną, nigdy nie chciał zagłady państwa, lecz jego naprawę.
W romantyzmie spotkamy się ze sławnym konfliktem Mickiewicza i Słowackiego. Obaj panowie mają własny pomysł na to, jak muszą zachować się rodacy(czyli formalnie państwo Polskie) w okresie zaborów. Adam Mickiewicz w ,,Dziadach” przedstawia koncepcję, w której twierdzi, że Polska musi być ,,Chrystusem narodów” i powinna cierpliwie znosić męki, które ją dręczą. Juliusz Słowacki t

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.