Motyw obyczajów – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw obyczajów
Obyczaje to sprawa, która towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Nie da się ukryć, że jesteśmy do nich bardzo często mocno przywiązani emocjonalnie i nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Czasami są one nieszkodliwe, lecz nie mogą zostać nazwane dobrymi, innym razem stanowią ważną i integralną część ludzkiego życia.
Już w starożytności odnajdujemy w literaturze przykłady opisów obyczajów. Opis tradycyjnych obrzędów pogrzebowych otrzymujemy w „Antygonie” Sofoklesa. Dla starożytnych greków ważne było, aby z należytą czcią pochować, lub też spalić zmarłego. Jednym z najbardziej charakterystycznych zachowań było, położenie na oczach, lub włożenie w usta zmarłego obola- był to drobny pieniądz, którym należało zapłacić Charonowi, aby ten przepłynął łódką z trupem do krainy zmarłych.
Na gruncie polskim, otrzymujemy chociażby „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska, w których przedstawiono nam obyczaje i tradycje szlachty polskiej, która jest porównywana z duńczykami. Pasek wywyższa polskie zabawy, waleczność i biesiady, ponad te pochodzące z krajów europejskich. Uważa, że tradycje duńczyków takie jak spanie nago, godzą w honor i godność polskich Sarmatów. Był bardzo mocno przywiązany do narodowych obyczajów, i broni ich przed haniebnymi, zagranicznymi tradycjami.
Krytykę obyczajów sarmackich, w szczególności pijaństwa serwuje nam za to Ignacy Krasicki w swojej satyrze „Pijaństwo”. Obnaża on tradycję sarmacką, w której to wielkim szacunkiem obdarzani byli szlachcice co wytrzymywali wiele kielichów. Wyśmiewa również sam, zamysł dobrego sarmaty, który polegał głównie na hucznym biesiadowaniu, zabawie i piciu alkoholu. Ostatecznie utwór ma wymowę dosyć smutną, gdyż to właśnie stare obyczaje wygrywają, nowa myśl trzeźwości musi ustąpić szlacheckim nawykom.
W „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza spotkamy się z prawdziwym kalejdoskopem opisów tradycji i obyczajów. Codzienne życie szlachty, zostało opisane praktycznie z najdrobniejszymi szczegółami. Mickiewicz bardzo drobnostkowo pochyla się nad posz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!