Motyw teatr mundi – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiaÅ‚u wideo na temat: Motyw teatr mundi – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiaÅ‚ i ucz siÄ™ szybciej!

Teatrum mundi, czyli teatr świata. Według tej teorii teatrem jest życie ludzkie. Po raz pierwszy motyw ten pojawił się w starożytności, w poglądach Platona, który twierdził, że człowiek jest zabawką, marionetką w rękach bogów. Dzisiaj można dodać, że jest marionetką w rękach Boga, fatum, innych ludzi. Twórcy bardzo często nawiązywali do tego tematu, ponieważ pisząc utwory zastanawiali się nad sensem ludzkiej egzystencji. Aby można było mówić o motywie życia jako teatrze musi pojawić się scena i widownia.

Motyw życia jako teatru pojawia siÄ™ we fraszce Jana Kochanowskiego „O żywocie ludzkim” (Fraszki to wszystko…). WedÅ‚ug autora fraszkÄ…, czyli bÅ‚ahostkÄ…, drobnostkÄ… jest to, co czÅ‚owiek myÅ›li i robi, ponieważ wszystko przemija. Nawet to, czego czÅ‚owiek pragnie najbardziej, czyli uczciwość, uroda, siÅ‚a, pozycja, pieniÄ…dze, sÅ‚awa. Można tutaj odnaleźć także motyw vanitatywny – przemijania. Pochodzi on od słów „vanitas vanitatum et omna vanitas” – marność nad marnoÅ›ciami i wszystko marność. MarnoÅ›ciÄ… jest wszytsko co ziemskie, bo jest nietrwaÅ‚e. Ostatnie dwa wersy nawiÄ…zujÄ… do poglÄ…dów Platona, który twierdziÅ‚, że czÅ‚owiek jest marionetkÄ… w rÄ™kach bogów. Podmiot liryczny jest aktorem, który wystÄ™puje na scenie, odgrywa swojÄ… rolÄ™, ma Å›wiadomość, że ktoÅ› kieruje jego życiem. Kochanowski nie okreÅ›la jednoznacznie kto jest reżyserem. Może być nim Bóg, los, ludzie.

Również w utworze „Do gór i lasów” Jana Kochanowskiego można odnaleźć nawiÄ…zanie do motywu teatrum mundi. Podmiot liryczny wystÄ™puje w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Jest to czÅ‚owiek doÅ›wiadczony, dojrzaÅ‚y, który wspomina swoje życie. Nie znamy jego imienia i nazwiska, dziÄ™ki temu autor zyskuje uniwersalność, każdy może być osobÄ… mówiÄ…cÄ…. Jest to zwykÅ‚y czÅ‚owiek, a interesujÄ…cym tematem staÅ‚o siÄ™ jego codzienne życie. W tytule oraz na poczÄ…tku utworu pojawia siÄ™ apostrofa skierowana do natury. CzÅ‚owiek podlega upÅ‚ywowi czasu, natomiast natura jest niezmienna i obserwuje kolejne etapy ludzkiego życia, które podmiot wymieniÅ‚, czyli czas kiedy byÅ‚: uczniem, rycerzem, dworzanine

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.