Motyw tradycji – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw tradycji – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Motyw tradycji… czy z czymś się to kojarzy? Tradycją można nazywać spożywanie wspólnego obiadu z rodziną czy wyjazd w góry w każde wakacje. Istnieją jednak inne obyczaje, które tworzyły się na przestrzeni lat i epok. Oczywiście literatura nie mogła pominąć tak ważnej części naszego świata i społeczności. Jak sama nazwa wskazuje, motyw tradycji nawiązuje do kultury i zwyczajów, powtarzania danych czynności w różnym czasie. Książki oparte na tym elemencie cechują się opisem najrozmaitszych obyczajów, ich przyczyn i skutków. Przykładów jest naprawdę wiele, przy czym każdy różni się stylem napisania i zawartością opowieści czy książki…
„Dzieje Tristana i Izoldy”
Mamy tu do czynienia z epoką średniowiecza, która w tej książce została szczegółowo opisana. Można dowiedzieć się w niej o wierzeniach i zwyczajach panujących w okresie średniowiecznym, jak również stosunkach społecznych i wartościach ważnych dla tamtego społeczeństwa. W książce nie ma dokładnie określonego czasu i miejsca, ale dominującą cechą jest chrześcijaństwo, które mimo wszystko znajduje się na niższym poziomie w porównaniu z dzisiejszego- świadczą o tym zabobony, oraz przekonanie tytułowych bohaterów, że Bóg znajduje się po ich stronie tylko ze względu na miłość. Takie cechy stawiają utwór w okresie wczesnego średniowiecza. Książkę „Dzieje Tristana i Izoldy” uznaje się za jedną z najpiękniejszych historii miłosnych w zakresie literatury. Nie da się jednak ukryć, że jest również świetnym przykładem dzieła opartego na motywie tradycji.
„Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”
Wiersz Konstantego I. Gałczyńskiego jest naprawdę pięknym utworem. W tym przypadku zarówno styl napisania, jak i temat przewodni jest inny. Autor nie skupia się na brutalnej walce i bólu walczących- myśli optymistycznie, oraz stara się opowiedzieć o miejscu, w którym znajdują się żołnierze. Dzięki lekkiemu przekazowi nawet młodsi mogą przeczytać utwór. Motyw tradycji jest tu przekazany w inny sposób- nie poddawanie się, dążenie do celu i wolności kraju. Wiersz zawiera e

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!