Motyw marzeń / marzyciela – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Marzycielem jest często człowiek, który pogrąża się w świat marzeń. Istota, która poszukuje czegoś lepszego, często niefrasobliwa, bujająca w obłokach. Jednak jest to też ktoś, kto chce zmienić realność w coś lepszego, mimo iż cel jest nieosiągalny.
Biblijnymi marzycielami są Adam i Ewa. Bohaterowie pragnęli dorównać Bogu, czyli żyć bez ograniczeń. Byli chciwi i zachłanni. Nie zauważali otaczającego ich dobra, raju, w którym żyli. Dręczył ich zakaz zrywania owoców z jednego z drzew, porastających krainę. Pomimo to, dzięki zachętom węża, Ewa dopuściła się skosztowania jabłka i przekonywała do zjedzenia owocu swojego męża. Przez ich bezmyślność zostali wygnani z raju. Zostali wcieleniem marzeń o wolności oraz brakiem zakazów.
Mitologiczni marzyciele pragnęli radości, pogody ducha u ludzi oraz o osiągnięciu niemożliwego.
Prometeusz chciał szczęścia ludu. On potajemnie zabierał ogień z Olimpu oraz uczył podstawowych prac. Niestety, został bezgranicznie ukarany za swoje marzenia o dobroci. Został przykuty do skały Kaukazu, a latający sęp pożerał mu nieustannie odrastającą wątrobę. Uratował go Herakles. Prometeusz był bohaterem, który cierpiał za marzenia dotyczące innych.
Uosobieniem marzyciela był także Ikar z mitu o Dedalu i Ikarze. Na przekór ojcu postanowił wznieść się wyżej, ku słońcu na zbudowanych z wosku i piór skrzydłach. Nie pomyślał, że lecąc blisko słońca jego skrzydełka roztopią się. Za swoją głupotę przypłacił życiem. Ikar pragnął tego, co niemożliwe, był chciwy i bezmyślny. Zapomniał o prawie grawitacji podczas realizowania swojego marzenia. Jego postawa jest symbolem młodzieńczej odwagi, ale też naiwności i głupoty. Lot bohatera i jego upadek stał się głównym tematem wielu dzieł malarskich, jak i literackich.
Romeo i Julia, również są wizjonerami. Tytułowi bohaterowie marzyli o niemożliwej miłości. Pragnęli na przekór rodzicom założyć rodzinę. Udało im się spełnić marzenie, jednak na końcu i tak się rozstali. Niektórzy próbowali im pomóc, lecz w wyniku nieporozumienia Romeo, widząc śpiącą Julie uznał ją za martwą i sam odebrał sobie życie. Julia budząc się, zauważyła, że jej ukochany nie żyje, również odeszła z te
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!