Motyw przyjaciela – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Słowo ,,przyjaźń” może mieć tak wiele znaczeń, nigdy nie wiemy na kogo trafimy. Są dzieła literacki, jak i filmy, które ukazują problemy fałszywej przyjaźni lub takiej jakiej byśmy oczekiwali. Jednak czasami rzeczywistość przerasta nasze oczekiwania, nie wszyscy ludzie są tacy jacy byśmy chcieli, żeby byli.
Problem fałszywej przyjaźni zawarty jest w bajce ,,Przyjaciele”, którą napisał Ignacy Krasicki. Głównym bohaterem jest Zajączek, który nie może liczyć na swoich przyjaciół w potrzebie. Prosił o pomoc wszystkie zwierzęta, lecz one zrzucały obowiązek na innych lub udawały współczucie dla bohatera. ,,Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły” jest to kpina z fałszywych przyjaciół, którzy dbali jedynie o własny los, nie chcieli poświęcić siebie dla kogoś innego. Górę wziął nad nimi egoizm.
Motyw przyjaźni można dostrzec w powieści ,,Hobbit” J.R.R Tolkiena. Do leniwego i zapatrzonego w siebie Bilba Bagginsa przychodzi gromada krasnoludów oraz Gandalf. Zmuszają go do wzięcia udziału w wyprawie, z której jak podkreślili nie wszyscy wrócą żywi. Ciężka i długa podróż zbliża ich do siebie, gdzie z czasem mają do siebie coraz większe zaufanie. Wzajemna lojalność i oddanie pomagają im w trudach eskapady.
Tytułowa bohaterka książki ,,Ania z zielonego wzgórza” Lucy Maud Montgomery również odnajduje swoją pokrewną duszę w jednej z dziewczynek ze szkoły. Nietuzinkowa Ania składa przysięgę przyjaźni wraz z Dianą Barry, dostojną dziewczyną z dobrej rodziny. Kochają siebie na zabój, a ich braterstwo trwa kolejne lata, gdy poznają się coraz bardziej.
Przykładem przyjaźni między psem a człowiekiem jest główny bohater książki ,,O psie, który jeździł koleją”. Książka ukazuje jak zwierzę umie przywiązać się do swojego właściciela. Pies, tytułowy bohater pojechał za swoim panem w długą podróż i był się w stanie dla niego poświę
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!