Motyw konfliktu – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw konfliktu – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

„Motyw konfliktu – Motyw literacki”
Motyw konfliktu jest tematem przewodnim wielu dzieł literackich. Pojawił się już w pierwszych eposach, za czasów Homera. Grał też główną rolę w tragediach greckich, a obecny jest do dziś, w książkach współczesnych każdego gatunku. Jest on powszechnie używany przez wybitnych autorów, jak i debiutantów. We współczesnych książkach mamy najczęściej do czynienia z konfliktem dobra i zła. Ma on charakter uniwersalny, a opisy wielkich bądź pomniejszych sporów zaciekawiają czytelników na przestrzeni wieków.
Poniżej przedstawiam przykłady ze znanych utworów literackich, które zawierają ten motyw.
„Pan Tadeusz”
W tym wybitnym eposie autorstwa Adama Mickiewicza mamy do czynienia z konfliktem dwóch rodów – Sopliców i Horeszków. Po śmierci Stolnika Horeszki i odejściu Jacka Soplicy, waśń przenosi się na Hrabiego Horeszko i młodego Tadeusza. Głównym tematem sporu jest prawo własności do zamku oraz niekiedy rywalizacja przez mężczyzn o kobietę. Pobocznym wątkiem jest również walka moskali z szlachtą polską, gdzie także dochodzi do kłótni.
„Zemsta”
Cała komedia Aleksandra Fredry opiera się głównie na sporze sąsiadów o mur graniczny. Cześnik Raptusiewicz i właściciel drugiej połowy zamku, Rejent Milczek, robią wszystko, by tylko zrobić sobie na złość. Łączą ich jednak próby uniemożliwienia miłości między Klarą a Wacławem. Po wielu intrygach, do ślubu dochodzi, a w finale utworu kończy się konflikt między dwoma rodami.
„Quo vadis”
Jest to powieść historyczna, a jej akcja dzieje się w Rzymie za czasów panowania cesarza Nerona. Henryk Sienkiewicz porusza w niej temat konfliktu świata pogańskiego i chrześcijańskiego. Pokazuje różnicę między ubogim życiem prześladowanych chrześcijan a rzymskim patrycjatem pełnym przepychu. W książce mamy ukazane również spory wewnętrzne bohaterów. Przykładem jest Winicjusz, który może wybrać bezpieczeństwo oraz życie lub zaryzykować i walczyć o miłość do Ligii. W podobnej sytuacji jest także Petroniusz, który staje prz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!