Motyw rycerza – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw rycerza obecny jest w wielu znanych i cenionych dziełach literackich czytanych na co dzień i od święta nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie.
„Don Kichot z La Manchy” – Miguel de Cervantes
Motyw rycerza został w tym dziele literackim pokazany w sposób komiczny i z przymrożeniem oka. Mamy do czynienia tutaj z tak zwanym błędnym rycerzem.
„Legenda o Lancelocie”
Jednym z najwierniejszych i najodważniejszych rycerzy króla Artura był Lancelot. Był on jednym z tak zwanych Rycerzy Okrągłego Stołu. Cechowała go heroiczność, odpowiedzialność i prawość. Między nim, a żoną Artura (Ginewrą), wywiązał się jednak namiętny romans, który sprawił, iż kontakty z królem uległy pogorszeniu. Lancelot w literaturze stanowi wzór rycerstwa, mimo iż dopuścił się rzeczy karygodnej wobec swojego pana (niewierność, cudzołóstwo).
„Transakcja wojny chocimskiej” – Wacław Potocki
Jan Karol Chodkiewicz pokazany zostaje tutaj jako ideał rycerstwa. Jest on honorowym, doskonałym wojownikiem. Jego opis i zachowanie pokazuje doskonale wartości i cnoty, które były ważne dla rycerzy tamtejszych czasów.
„Bema pamięci żałobny rapsod” – Cyprian Kamil Norwid
Generał Józef Bem, którego uroczystość pogrzebową opisał Norwid zostaje porównany w tym dziele literackim z rycerzem. Przebieg ceremonii pochówki jest zgoła podobny do formy, w której grzebano rycerzy. (pancerz, koń, sokół itd.) Sama postać Bema ukazana jest jako cień człowieka odjeżdżającego w kierunku mogiły na koniu. Postać zmarłego reprezentuje tutaj „cień”, który dosiada konia rycerza i zmierza w kierunku grobu. Zastosowanie tutaj motywu rycerza podkreśla zasługi generała.
„Monachomachia” – Ignacy Krasicki
W momencie ukazania w dziele literackim Krasickiego wojny mnichów wielu z nich zostało pokazanych jako błędni rycerze. Wzorce celowo przekształcono, aby nadać im charakter nieudolności, irracjonalnego i niejednokrotnie dziwnego działania.
„Wesele” – Stanisław Wyspiański
Czarny Rycerz ukazany utworze pojawia się w dziewiąt
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!