Motyw filantropii – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
„Filantropia, jako motyw literacki”
Żeby odnieść się do pojęcia filantropia, należy wcześniej zapoznać się z pojęciem filantrop. Mianem filantropa określa się osobę, która udziela się dobroczynnie. Postępowanie tej osoby jest nieuwarunkowane działaniem osób trzecich. Bardzo często mówi się, że filantrop to osoba bardzo bogata. Owszem, pewien odsetek grupy nazwanej filantropami ma ogromne pokłady pieniędzy, ale musimy pamiętać, że to tylko nieliczni z nich. Do wykazania się dobrym sercem i ręką na dłoni nie ma obowiązku posiadania milionów w portfelu.
Filantropia to zjawisko społeczne, które jest częścią naszego życia już od ładnych paru lat. Polega na udzielaniu pomocy osobom, które najbardziej jej potrzebują. To dobrze nam znana działalność charytatywna.
Motywu filantropi możemy się doszukać w wielu dziełach literackich. Może od razu go nie dostrzeżemy, ale po głębszej analizie danego dzieła ukaże się on naszym oczom.
W powieści „Tajemniczy opiekun” autorstwa Jean Webster filantropia to niemal wiodący motyw. Jerusha Abbot to siedemnastoletnia sierota, gdyby nie pomoc pewnego mężczyzny światło dzienne nie dostrzegłoby jej talentu literackiego. Tytułowy tajemniczy opiekun sponsoruje dziewczynie naukę, dzięki czemu jest w stanie ukończyć ekskluzywną uczelnię. W swoim działaniu niemalże do końca powieści pozostaje anonimowy. Nasz bohater jest wrażliwy na nieszczęśliwy los sierot. Wie, że tylko jego pomoc finansowa jest w stanie odmienić życie dziewczyny.
Filantropia nie zawsze musi być zjawiskiem na światową skalę. Niekiedy wystarczy pomóc jednej osobie i dać jej szansę na lepsze jutro. W kultowej powieści Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” Maryla Cuthbert wraz ze swoim Mateuszem adoptują sierotę. Ania to niesforna dziewczynka, która nie jeden raz wyprowadza ich z równowagi, sprawiając przy tym wiele problemów. Oboje jednak bardzo kochają swoją małą rozrabiakę. Zastępuje im córkę, dlatego też starają się być dla niej dobrym przykładem przez całe swoje życie. Filantropia w tym przypadku nie wiąże się tylko z faktem adopcji. To coś znacznie głęb
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!