Motyw poezji i poety – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw poezji i poety pojawia się w wielu dziełach, w których widać przemianę bohatera. Emocje, które są przekazywane przez wiersze, sprawiają, że postaci z wielu książek przeżywają wewnętrzne zmiany. Dzisiaj postaram się pokazać kilka utworów, w których poezja i poeta są motywami przewodnimi.
Pierwszą książką, w której bohater zmienia swoje postrzeganie świata za pomocą utworu, jest „Latarnik” Henryka Sienkiewicza. Nowela ta opowiada o włóczędze, który po wielu życiowych przygodach, wzlotach i upadkach nareszcie znalazł spokój w pracy latarnika. Skawiński (tak się nazywał) w przeszłości podejmował się wielu zawodów i podróżował po świecie w poszukiwaniu szczęścia. Na początku walczył w wielu wojnach, brał udział w powstaniu listopadowym, był poszukiwaczem diamentów w Afryce, pracował w kopalni złota w Australii, założył fabrykę cygar w Hawanie, służył na wielorybniku, aż zmęczony brakiem stałego domu został latarnikiem w Aspinwall. W swojej ostatniej pracy miał upragniony spokój, aż do momentu, gdy przyszła do niego paczka z jednego z wydawnictw, któremu pomagał. W przesyłce znalazło się wiele książek, w tym „Pan Tadeusz”. Skawiński zaczytał się w polskiej epopei – przypominała mu ona ojczysty kraj, który tak dawno opuścił. Przez zamyślenie zapomniał zapalić latarni, przez co jeden ze statków prawie się rozbił. Przez tę sytuację został zwolniony z pracy i na jednym ze statków wyruszył w kolejną podróż. Tym razem z ukochaną książką przy sobie.
Mimo że Skawiński stracił pracę przez czytanie „Pana Tadeusza”, to zyskał coś więcej – swoją tożsamość narodową i obudził w sobie miłość do ojczyzny, której mu wcześniej brakowało.
Kolejną lekturą, która w pewnej części skupia się na poezji, która odmienia życie to „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego. Jeden z głównych bohaterów, Marcin pochodził z wiejskiej, niezbyt bogatej rodziny. W wieku nastoletnim pojechał do Klerykowa, aby uczyć się w tamtejszym gimnazjum. Po jakimś czasie wszedł w towarzystwo Rosjan i poczuł, że już niew
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!