Czub – mieć w czubie
Zamień czytanie na oglądanie!
Słowo ,,czub’’ ma wiele znaczeń. Może opisywać fryzurę lub głowę, często służy jako określenie obraźliwe. Istnieje również wiele związków frazeologicznych z tym wyrazem. Związki frazeologiczne z wyrazem ,,czub’’ to na przykład:
– „Brać się za czuby”, co oznacza rozpocząć bójkę albo bić się np. Impreza dopiero się zaczęła a Antek i Krzysiek już biorą się za czuby!
– „Zadzierać czuba”, co znaczy pysznić się lub uważać, że jest się lepszym od innych np. Nie zadzieraj tak czuba, myślisz, że jesteś lepszy?
– „Od czuba do pięty”, co oznacza całkowicie, zupełnie np. Od czuba do pięty się z tobą zgadzam!
– „Przytrzeć komuś czuba”, co znaczy dać komuś nauczkę np. Ostatnio przytarłem Antkowi czuba.
-„Dać po czubie”, co znaczy uderzyć kogoś np. Krzysiek dał po czubie Antkowi na podwórku.
– „Dostać po czubie” znaczy natomiast być pobitym, być uderzonym np. Antek dostał po czubie.
– „Niezły czub!” jest obraźliwym określeniem na osobę chorą psychicznie. Geneza tego słowa brzmi następująco, a mianowicie kiedyś, kiedy osoba chora psychicznie była wysyłana do szpitala psychiatrycznego mówiono, że idzie ona do czubów, ponieważ przebywający w szpitalu mnisi posiadali szpiczaste kaptury.
Ostatnim związkiem frazeologicznym ze słowem „czub” jest „Mieć w czubie”, którego znaczenie wyjaśnię na przykładzie książek J.R.R Tolkiena i filmów na ich podstawie.
W ,,Hobbit czyli tam i z powrotem’’ mojej ostatniej lekturze, a tak konkretniej w rozdziale ,,Beczki’’ możemy przeczytać, że podczas pobytu kompanii Thorina Dębowej Tarczy w pałacu króla Thranduila (króla leśnych elfów) Bilbo Baggins, który jako jedyny z kompanii nie został pojmany odkrywa, że leśne elfy oraz ich król kochają wino. Zaraz potem podsłuchuje rozmowę królewskiego piwniczego i dowódcy straży. W rozmowie tej piwniczy zachęca dowódcę straży do wypicia nowo zakupionego wina. Kiedy dowódca się zgadza podchodzą do stołu i wypijają tak dużo wina, że mają w czubie (upijają się) i zasypiają na stole dzięki czemu Bilbo może ukraść dowódcy straży klucze i uwolnić
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!