Kluski – ciepłe kluski
Wyrażenie ciepłe kluski oznacza osobę, która jest powolna, niemrawa, flegmatyczna, mało energiczna, niezaradna, nieskuteczna. To ktoś ciapowaty, a jego działania z góry są spisywane na niepowodzenia. Ten związek frazeologiczny pochodzi od ugotowanych, ciepłych klusek, które są miękkie i łatwo np. wyślizgują się. Człowiekowi, który jest ciepłą kluską rzeczy łatwo wypadają z rąk. Jest on niezdarny, wolny, pechowy. Daje efekt braku energii, stanowczości i przebojowości. Synonimem dla tego określania są wyrazy takie jak: oferma, mamlas, ciapa, niedorajda, ślamazara, trąba, gamoń, lebiega, nieudacznik.
Przykładowe zdania z zastosowaniem tego związku wyrazowego:
1. Bartek to ciepłe kluski. Daje się wykorzystywać, nie potrafi się postawić innym, nie ma własnego zdania i można mu wszystko wmówić.
2. Mój kolega z pracy to ciepłe kluski. Wczoraj dwa razy upuścić zszywacz, dziś wylał kawę na swoje biurko, a w ubiegłym tygodniu przewrócił się na schodach.
3. Tomek jest bardzo niezaradny, powolny i ciamajdowaty. Można powiedzieć, że są z niego ciepłe kluski i pewnie nigdy nie znajdzie sobie dziewczyny.
4. Chłopak Kaśki to ciepłe kluski. Nie da się z niego wydusić zdania i jest strasznym flegmatykiem.
5. Karol to ofiara losu i ciepłe kluski. Lubi się nad sobą użalać, a każde zadanie zajmuje mu trzy razy więcej czasu niż innym.
6. On jest bardzo niezdarny i naiwny. Można powiedzieć, że jest ciepłą kluską i niedojdą.
7. Ten chłopak zachowuje się jak kaleka życiowa i ciepła kluska. Nie jest w stanie zrobić nic samodzielnie i we wszystkich zadaniach wyręcza go mama.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!