Kwitek – odchodzić (odejść) z kwitkiem
Opisywany przeze mnie zwrot „odchodzić (odejść) z kwitkiem” to związek frazeologiczny. Wszystkie związki frazeologiczne charakteryzują się tym, że należy odczytywać ich znaczenie przenoście, a nie zgodnie ze znaczeniem występujących w nich wyrazów.
Wyraz „kwitek” to zdrobnienie od słowa „kwit”. Oznacza on jakiś dokument, zaświadczenie, kartkę papieru z zapisanymi jakimiś informacjami. Czasowniki „odejść”, „odchodzić” odnoszą się do czynności oddalania się od jakiegoś miejsca, opuszczania tegoż miejsca. W połączeniu oba te wyrazy tworzą związek frazeologiczny „odchodzić (odejść) z kwitkiem”. Znaczenie tegoż frazeologizmu jest dość intuicyjne. Omawiamy przeze mnie frazeologizm oznacza oddalanie się skądś, opuszczanie jakiegoś miejsca, aczkolwiek słowo „kwitek” symbolizuje sytuację nie załatwienia rzeczy, po którą się tamże przyszło. Frazeologizm „odejść z kwitkiem” rozumiany jest jako „odejść nie załatwiwszy rzeczy, po którą się przyszło”. Ten związek frazeologiczny doczekał się swoich synonimów, czyli zwrotów, które można używać zamiennie, gdyż mają takie samo znaczenie. „Odejść z kwitkiem” to inaczej: odejść z pustymi rękami, odejść z gołymi rękami.
W celu lepszego utrwalenia omawianego przeze mnie frazeologizmu przedstawię jego poprawne zastosowanie w kontekście zdań:
1. Wczoraj byłam w urzędzie, gdyż chciałam zarejestrować samochód. Niestety brakowało mi wymaganych dokumentów, więc odeszłam z kwitkiem.
2. Odeszłam z pracy z kwitkiem. Nie należy mi się żadna dodatkowa odprawa pieniężna.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!