Animizacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Animizacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

1) DEFINICJA:
Animizacja, zwana też ożywieniem, to rodzaj metafory (środka stylistycznego), który polega na przypisywaniu przedmiotom, zwierzętom, roślinom, zjawiskom lub pojęciom abstrakcyjnym cech istot żywych. Najczęściej spotkamy ją w literaturze, a zwłaszcza w bajkach, w baśniach i w poezji.2) POCHODZENIE NAZWY:
Słowo „animizacja” wywodzi się z języka francuskiego, a konkretnie pochodzi od rzeczownika „animisation”, co oznacza: „ożywienie”. Ów rzeczownik pochodzi z kolei z łaciny, od słów „animalis” („zwierzęcy”) oraz „animal” („zwierzę”).3) PODZIAŁ:
Animizacja ma kilka odmian, które są do siebie podobne i czasami mogą wystąpić trudności w odróżnieniu ich. Wystarczy jednak kilka wskazówek, aby ujrzeć różnice.a) Animizacja (ożywienie) to nadanie cech istoty żywej czemuś nieożywionemu.

Przykład – wyrażenie: „gryzło mnie sumienie”. Gryźć może zarówno człowiek, jak i zwierzęta, na przykład psy czy myszy. Są to istoty żywe. Sumienie nie może gryźć (nie jest istotą żywą), dlatego poddano je animizacji (zostało ożywione).b) Antropomorfizacja (uczłowieczenie) to nadanie czemuś cech wyłącznie ludzkich.

Przykład – wyrażenie „gwiazdy powiedziały mi”. Mowa jest atrybutem wyłącznie ludzkim, gdyż inne istoty żywe nie potrafią posługiwać się mową.c) Personifikacja (uosobienie) to przedstawienie czegoś pod postacią osoby ludzkiej.

Przykład –  postać z baśni „Kot w butach” jest zwierzęciem, ale nosi obuwie, mówi, zachowuje się jak człowiek i chodzi na dwóch łapkach.d) Alegoria to personifikacja oraz dodanie symbolicznych atrybutów.

Przykład: symbol sprawiedliwoś

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!