Jeśli chcemy zwrócić się do osoby młodszej w sposób pieszczotliwy, śmieszny, możemy oczywiście powiedzieć do niej: hej brzdącu!
Kiedy zwracamy się do brzdąca w formie pisemnej, należy jednak pamiętać o poprawnej pisowni, aby nie uczyć młodszej osoby niepotrzebnych błędów.
Wszyscy dobrze wiemy, że wyraz ten poprawnie zapisany to jest brzdąc, a nie „brzdonc”.
Wynika to z zasady ortograficznej, która głosi, że po literce „b” zapisujemy „rz”, a nie „ż”.
Brzdąc to określenie małego dziecka, które chcemy rozbawić, a także w pewien sposób ośmielić je do siebie, jako osoba sprawiająca wrażenie ciekawej, godnej zaufania.
Dzieci wolą to ,,przezwisko” niż
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
gdyby ktoś miał mówić przykładowo do małego, lub kilkuletniego chłopczyka bachor, co nie jest wcale miłe w stosunku do małego człowieka.
Warto wspomnieć o tym, iż określenie to możemy zastosować w przypadku dzieciaczka lub niemowlęcia, jednak do nieco starszej osoby np. nastolatka starajmy się tak nie mówić, ponieważ może różnie zareagować na takiego brzdąca, gdyż odbierze to w ten sposób, że uznajemy tę osobę za kogoś młodszego.
Brzdąc, berbeć, skrzat są to określenia pieszczotliwie, jednak powinniśmy wiedzieć, kiedy i w jakich sytuacjach odnieść się do tych zwrotów, ponieważ nie każdy może odebrać to w sposób pozytywny, a takie „brzdącowanie” przez cały czas, może się ,,przejeść”.
Dodaj komentarz jako pierwszy!