dojeżdżam czy dojerzdżam
Taka wymiana, jak ta, która pojawia się w tym wyrazie, od razu sugeruje, że powinniśmy użyć „ż” (wymiana na z: dojeżdżam, bo jazda), czyli zanotujemy: dojeżdżam.
Przykłady wykorzystania słowa w zdaniach:
– Codziennie rano dojeżdżam do szkoły autobusem, dlatego wstaję szybciej niż wszyscy w mojej klasie. W szkole jestem zazwyczaj pół godziny przed lekcjami.
– Gdyby nie fakt, że dojeżdżam do was pociągiem, to mogłabym być wcześniej, ale niestety najbliższy jest za godzinę. Gdybyście powiedzieli mi o zmianie planów piętnaście minut wcześniej, to zdążyłabym na wcześniejszy kurs, a teraz pozostało mi tylko czekać.
– Czasami dojeżdżam do pracy rowerem, ponieważ przynosi to wiele korzyści. Po pierwsze jestem aktywna fizycznie, a po drugie oszczędzam pieniądze, które wydałabym na paliwo do samochodu.
– Ja nie dojeżdżam do szkoły, ponieważ mam do niej bardzo blisko. Wystarczy, że przejdę przez ulicę i od razu mam przed sobą budynek. To bardzo wygodne, ponieważ gdy czegoś zapomnę z domu, to prędko mogę po to wrócić. Nie każdy ma taką wygodę.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!