Słowo ferment może być powiązane z procesem fermentacji, ponieważ w XX wieku podczas studiów nad fermentacją cukrów do postaci alkoholu przeprowadzaną przez drożdże, badacz Louis Pasteur odkrył, że reakcja ta jest związana z procesami życiowymi w drożdżach. To wtedy właśnie te drożdże nazwał je „fermentem”.
Słowo „ferment” pochodzi także z łaciny (fermentum), co w tłumaczeniu oznacza – „zaczyn”, „zakwas”. Jego zapis w postaci końcówki „em” powiązany jest z tym, że wyrazach zapożyczonych, przed spółgłoską „m” pisze się „en”. Dochodzi w tym przypadku do zjawiska unosowienia)
Ciekawym zwrotem jest siać ferment. Według słownika związków frazeologicznych oznacza to rozpowiadanie fałszywych informacji, które wprowadzają zamęt i rozpowiada pogłosk
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
ki. Oznacza to, że znaczeniem tego wyrazu może być zamęt, albo zamieszanie, natomiast wcześniej te słowo zostało użyte jako synonim enzymu. Przykłady użycia tego słowa : ktoś za plecami sieje ferment lub ta reakcja może zachodzić tylko w obecności odpowiedniego fermentu. Warto również wiedzieć jak pisać wyrazy pokrewne do rzeczownika ferment. Są to takie wyrazy jak fermentacja, sfermentować, fermentacyjny czy także fermentator. Niezależnie od znaczenia tego słowa, nigdy nie zapisujemy go przez „ę” tylko „en”. Analizując odmianę przez przypadki tego wyrazu w liczbie pojedynczej i mnogiej wygląda ona następująco: l.poj. (Mn) ferment, (D)fermentu) (C) fermentowi (B)ferment,(N)fermentem, (Mc) fermencie, (W) Fermenie, l.mn. (Mn) fermenty, (D) fermentów, (C) fermentom, (B) fermenty, (N) fermentami, (Mc) fermentach, (W) fermenty.
Dodaj komentarz jako pierwszy!