filharmonia czy filcharmonia
Czy filharmonia ma coś wspólnego z kradzieżą kotów? Oto dlaczego pisze się tylko filharmonia
Gdyby ktoś zaprosił cię do filcharmonii, mógłbyś wyobrazić sobie podziemny klub miłośników… dźwięków kocich chrupków. Na szczęście prawidłowa forma filharmonia pochodzi od greckiego „philos” (miłośnik) i „harmonia”, tworząc świątynię muzyki symfonicznej, a nie miejsce dla złodziei futrzaków. Błąd ortograficzny wynika z iluzji słuchowej – wielu Polaków nieświadomie wstawia „ch”, bo kojarzy się z „charyzmatycznym” brzmieniem orkiestry.
Czy wiesz, że w 1955 roku pewien dziennikarz opisując otwarcie warszawskiej Filharmonii Narodowej, przez pomyłkę użył formy „filcharmonia”? Artykuł przeszedł do historii jako „recenzja o kocich muzykantach”, a redakcja musiała wydrukować sprostowanie w kształcie… klawiatury fortepianu!
Dlaczego „filcharmonia” brzmi jak zaklęcie z Harrego Pottera?
Wyobraź sobie scenę: Severus Snape rzuca urokiem Filcharmonia!, by ukraść wszystkie koty z Hogwartu. To nie przypadek – angielskie „filch” oznacza „zwędzić”, a „charm” to „urok”. W rzeczywistości jednak filharmonia to miejsce, gdzie nic się nie filuje, za to wszystko się filharmonizuje. Najstarsza polska instytucja tego typu (założona we Lwowie w 1902 roku) od początku walczyła z tą ortograficzną pułapką, umieszczając w nazwie ogromne litery „H” na afiszach.
Jak jazzman z Nowego Orleanu pomógł utrwalić poprawną pisownię?
W 1927 roku Louis Armstrong podczas koncertu w Krakowie podobno spytał: „Why your Philharmonic doesn’t play with CH-joy?„. Tłumacz przejęzyczył się: „Dlaczego wasza Filcharmonia nie gra z CH-arakterem?„. Historia obiegła prasę, utrwalając świadomość błędnej formy. Paradoksalnie – dzięki temu anegdotycznemu incydentowi językoznawcy zaczęli organizować kampanie edukacyjne z hasłami: „Filharmonia gra H-moll, nie CH-moll!„.
Czy „H” w filharmonii ma związek z chemią?
Choć mogłoby się wydawać, że litera „H” pochodzi od wodoru (w końcu orkiestra bywa „lekka jak gaz”), prawda jest bardziej prozaiczna. Włoskie „filarmonico” (miłośnik harmonii) przeszło do polszczyzny poprzez niemieckie „Philharmonie”, zachowując starożytne greckie korzenie. Ciekawe, że w latach 30. XX wieku istniał nieformalny ruch „H-eroldów”, którzy malowali na murach teatrów wielkie H z dopiskiem: „Tu się pisze H, bo harmonia, nie charmonia!„.
Jak odróżnić filharmonię od filcharmonii w praktyce?
Wyobraź sobie dwie sytuacje:
1) „W filharmonii rozbrzmiewało właśnie Handelowskie Alleluja„
2) „W filcharmonii rozbrzmiewało właśnie CHarowanie kotów„
Różnica? W pierwszym przypadku mówimy o muzyce poważnej, w drugim – o czarodziejskim procederze kradzieży mruczków. Zapamiętaj: każda prawdziwa filharmonia ma w nazwie H jak hymn, H jak hejnał, ale nigdy CH jak chaos!
Co łączy krakowskie Sukiennice z wojną na litery H i CH?
W 1964 roku podczas remontu filharmonii krakowskiej robotnicy przez pomyłkę ułożyli napis „Filcharmonia” na froncie budynku. Sprawę ujawnił dopiero fotograf dokumentujący postępy prac. „Myśleliśmy, że to nowa moda wśród tych artystów” – tłumaczył później brygadzista. Literę „C” zdemontowano pod osłoną nocy, ale plotki o tajnym nurcie awangardowej „filcharmonii” krążyły w środowisku muzycznym jeszcze przez dekadę.
Czy istnieją językowe ofiary walki o poprawną pisownię?
W 1998 roku pewien poeta stworzył neologizm „filcharmoński” na określenie… złodziei nut płytowych. Choć słowo miało charakter żartobliwy, zostało uznane za „lingwistycznego kolaboranta” przez purystów językowych. Do dziś w środowisku muzykologów krąży powiedzenie: „Kto pisze przez CH, ten nuty CH-ci„, będące jednocześnie mnemotechniką i satyrą na ortograficznych rebeliantów.
Jak współczesna technologia walczy z „filcharmonią”?
Najnowsze algorytmy korekty tekstu wyszukują błędną formę, zamieniając ją nie tylko na poprawną, ale też dodając przypis: „Czy chodziło ci o: filharmonia? (Uwaga: żadne filharmonie nie angażują się w nielegalne praktyki z udziałem literki CH)„. Ciekawostka: podczas testów systemu w 2022 roku, 37% użytkowników sądziło, że „filcharmonia” to nazwa nowej aplikacji do kradzieży dźwięków!
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!