haft czy chaft

Czy wiesz, że najstarsze polskie hafty pochodzą z X wieku i zdobiły stroje władców Piastów? Błąd w pisowni (chaft) mógłby wprowadzić archeologów w niemałe zamieszanie!
Czy poprawnie pisze się „haft” czy „chaft”? Odpowiedź kryje się w średniowieczu
Jedyną słuszną formą jest haft. Ta pozornie prosta prawidłowość ma zaskakująco głębokie korzenie. Słowo przywędrowało do polszczyzny z niemieckiego „Haft” (oznaczającego mocowanie lub – uwaga! – wyszywanie) już w XV wieku. Błędne chaft to współczesny fantom językowy, który nie ma żadnego historycznego ani logicznego uzasadnienia.
Dlaczego mylimy haft z chaft? Winowajcą jest… nasze podniebienie
Wymowa głosek „h” i „ch” w języku polskim bywa identyczna w potocznej mowie. Gdy mówimy „zrobię haft na koszuli”, wielu słuchaczy usłyszy „chaft” – podobnie jak w przypadku „hak” i „chach”. Dodatkową pułapkę stanowią wyrazy pokrewne: haftować, haftka (od sprzączki!), które utrwalają literę „h” w całej rodzinie wyrazów.
„Haft” w kinie i literaturze – kiedy pisownia zmienia sens
W powieści „Lalka” Prusa czytamy o „haftowanych szlacheckich żupanach” – zamiana na chaftowane sugerowałaby… chińskie pochodzenie tkaniny (przez skojarzenie z „Chinami”). Z kolei w filmie „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy pojawia się kultowa scena z haftowanym kontuszem Hrabiego. Gdyby w napisach pojawił się chaft, widzowie mogliby szukać drugiego dna w postaci nawiązania do gwarowego „chaftać” (czyli marudzić)!
Nietypowe użycia słowa „haft” które Cię zaskoczą
Termin ten ma więcej twarzy niż się wydaje:
- W gwarze więziennej „haft” to… wyrok („dostał pięć haftów” = pięć lat pozbawienia wolności)
- W slangu żeglarskim oznacza mocowanie żagla
- W branży jubilerskiej mówi się o „hafcie diamentów” – układzie kamieni przypominającym tradycyjny wzór hafciarski
Zabawny przypadek z życia: gdy „chaft” wpędza w kłopoty
W 2017 roku pewna firma odzieżowa wypuściła kole
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!