🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

haust czy chaust

Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. Łatwo wtedy o czymś zapomnieć, nie zabrać ze sobą odpowiednich rzeczy czy niedostatecznie przygotować się do danej sytuacji lub wydarzenia. ,,Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy” mówi stare polskie przysłowie i ciężko się z nim nie zgodzić, bo zazwyczaj w pośpiechu i szybkości łatwo o jakieś niedociągnięcia czy przeoczenia. Nawet robią pracę domową pięć minut przed lekcją, dobrze wiemy, że nie będzie ona tak zadowalająca i wyczerpująca temat w porównaniu, gdybyśmy robili ją dzień wcześniej, z odpowiednią lekturą, słownikiem czy pomocą innej osoby. Jeśli zaskoczy nas nieoczekiwana wizyta gości, w pośpiechu bardzo ciężko dokładnie posprzątać dom czy upiec dobre ciasto, trzeba wtedy improwizować.
Dlatego ważna jest odpowiednia organizacja dnia i zaplanowanie sobie czynności tak, by na wszystko przeznaczyć odpowiednią ilość czasu, potrzebną na dokładne wykonanie postawionych sobie celów i zadań. Nikt z nas nie lubi przecież zmian nagłych, na ostatnią chwilę, gdzie wszystkie, nawet najstaranniejsze plany potrafią posypać się jak domek z kart, pieczołowicie budowany godzinami. Niestety, nie wszystko jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, uratować może nas tylko spokój, opanowanie i chłodna ocena sytuacji. Pośpiech szczególnie niewskazany jest, jeśli spożywamy posiłek lub pijemy, wtedy bardzo łatwo o zachłyśnięcie lub zakrztuszenie. Przy jedzeniu i piciu nie należy także rozmawiać, tym bardziej śmiać się i wygłupiać, bo może to mieć dla nas bardzo poważne skutki zdrowotne. Duży łyk płynu lub powietrza, często gwałtowny i szybki, nazywamy – no właśnie-haustem czy chaustem?
Już tłumaczę. Poprawna pisownia to haust, ponieważ jest to wyraz zapożyczony do polszczyzny z łaciny, gdzie ,,haustus” oznacza łyk. Wyraz ten zapisujemy przez ,,h”, ponieważ według zasady ortograficznej, spółgłoskę tę zapisujemy w wyrazach mających obce pochodzenie, aby pisownia była możliwie jak najbardziej zbliżona do oryginalnego słowa.
Przykłady poprawnej pisowni:
-Janek wciągnął haust powietrza i zaczął biec jeszcze szybciej.
-Michał wypił haust soku pomarańczowego i uradowany wybiegł na podwórko.
-Janinka wciągnęła haust powietrza i rozpoczęła wystąpienie na szkolnym apelu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!