higroskopijny czy chigroskopijny
Nie każdy lubi chemię czy fizykę. Trudne wzory, skomplikowane równania reakcji, nazwy pierwiastków na pamięć, charakterystyka kwasów, alkanów, zasad, spalania całkowite i niecałkowite, właściwości chemiczne i fizyczne, zastosowanie substancji w przemyśle, medycynie…Spędzały ( i nadal spędzają) sen z powiek wielu uczniom i studentów. Niestety, chemia i fizyka, a właściwie wiedza związana z tymi naukami ścisłymi, przydaje się w szkole średniej-technikum, liceum, a także na studiach, wcale niekoniecznie związanych z medycyną czy biotechnologią.
Postaram się odpowiedzieć na nurtujące wiele osób pytanie, jak powinniśmy poprawnie zapisywać przymiotnik-no właśnie, chigroskopijny czy higroskopijny?
Poprawną formą jest higroskopijny. Dlaczego? Już tłumaczę.
Stosując poprawnie zasady języka polskiego, wiemy, że h piszemy zawsze w cząstkach, takich jak hekto-, hetero-, homo-, czy właśnie higro.
Dlatego mamy jednostki homologiczne, badania hydrologiczne, hektolitry, hiperbole czy hipopotamy. Tak samo przez h zapiszemy homeostazę, czy homo sapiens.
Higroskopijność to zdolność różnych substancji do pochłaniania wody. Dlatego więc do pomiaru wilgoci używamy wilgotnościomierza, higrometru czy psychrometru.
Jako ciekawostkę dla sympatyków chemii podam, że substancje higroskopijne to na przykład kwas siarkowy, chlorek wapnia czy tlenek glinu.
Przykłady użycia:
-Tlenek glinu jest jedną z substancji, która ma właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć.
-Dzisiaj na lekcji chemii pani tłumaczyła nam właściwości chemiczne i fizyczne kwasu siarkowego (VI). Okazało się, że jest on higroskopijny. (jaki?-higroskopijny).
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!