hiperbola czy chiperbola
Jak pisać: hiperbola, czy hiperbola?
Zawsze na początku takiego pytania powinniśmy się zastanowić, czy istnieją jakiekolwiek zasady języka polskiego ułatwiające nam wybór odpowiedniej litery rozpoczynającej ten wyraz. W tym przypadku możemy taki znaleźć. Zasady języka polskiego wyraźnie określają, iż w przypadku cząstek/ początków wyrazów takich jak: hekto-, helio-, hetero-, higro-, hiper-, hipo-, homeo-, homo- czy hydro- zawsze piszemy „h”. Przykładowe wyrazy to np.: hektolitr, heliocentryzm, heteroseksualizm, higrometr, hipermarket, hipopotam, homeostaza, homoseksualizm, czy hydrologia.
W takim razie nie ma potrzeby się zastanawiać i nasz problematyczny wyraz zapisać w jedyny poprawny sposób, czyli: HIPERBOLA.
Zastanówmy się jeszcze czym jest wspomniana wyżej hiperbola. Możemy znaleźć jej dwie definicje w zależności od działu, który się nim zajmuje. Może być on zdefiniowany matematycznie oraz humanistycznie.
Z matematycznego punktu widzenia hiperbola jest odwzorowaniem na wykresie funkcji f(x)=a/x. Wykres hiperboli składa się z dwóch części: pierwszy przedział jest (na osi X) od minus nieskończoności do zera (jest to przedział otwarty), natomiast drugi jest od zera (przedział otwarty) do plus nieskończoności.
W języku polskim zaś hiperbola jest środkiem stylistycznym, który polega na specjalnym/zamierzonym przesadzeniu w opisie jakiegoś przedmiotu czy zjawiska.
Przykłady zastosowań:
-„Dziś na matematyce uczyliśmy się rysować hiperbole.”
-„Poeta zastosował hiperbolę w opisie piękna przyrody.”
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!