hobysta czy hobbysta
Poprawna pisownia tego rzeczownika to hobbysta, czyli pisownia przez podwójne b.
Podobnie jest w przypadku wyrazu hobby, od którego pochodzi podany rzeczownik. Słowo hobby weszło na stałe do języka polskiego już dawno temu, jest zapożyczone z języka angielskiego, oznacza pasję, zamiłowanie do czegoś, ulubione zajęcie. Hobbysta to ktoś kto ma jakieś hobby, pasjonujący się jakimś zajęciem, ze szczególnym zamiłowaniem do czegoś, fanatyk, zapaleniec. Chociaż wydaje się, że słowa hobbysta używamy dużo rzadziej niż hobby, to jest to naturalnie utworzona nazwa osoby mającej jakieś hobby. Mimo że hobby jest zapożyczeniem wprowadzonym do języka ojczystego w oryginalnej formie, to słowo hobbysta jest już wyrazem pochodnym z typowo polską odmianą (hobbysta, hobbyści, hobbystom).
Warto wspomnieć, że niekiedy spotyka się zapis tego słowa w formie: hobbista, która także jest poprawna. Ta rozbieżność pochodzi od wymowy słowa hobby. Chociaż w Polsce słyszymy dwie formy wymowy [hobby] lub [hobbi] to w oryginale (j. ang.) na końcu wymawianego słowa stoi litera i, stąd tworząc pochodne słowo hobbysta dopuszczono także drugą formę pisaną przez i.
Przykłady:
Każdy hobbysta opowiada z wielkim zamiłowaniem i fascynacją w głosie o swoich konikach.
Kamil to hobbysta zbierający znaczki. Jego kolekcja jest jedną z największych w Polsce. Poświęca tej pasji mnóstwo czasu i energii.
Julia to wszechstronna hobbystka, interesuje się origami, szyciem i siatkówką, a ostatnio także zoologią.
Zazdroszczę tym hobbystom, mają ulubione zajęcie, któremu poświęcają się bez reszty.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!