🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

hycel czy chycel

Zwierzęta to ważna część naszego życia. Są niemal wszędzie, w powietrzu, na lądzie, w morzu, pod ziemią…Oczywiście, najbardziej lubimy nasze zwierzaki domowe i gospodarskie- psy, koty, chomiki, rybki akwariowe, szynszyle, domowe szczurki i myszki, świnki morskie, różnokolorowe papużki, gołębie, konie, krowy, owce i kozy, kury i kaczuszki, gąski, bażanty, przepiórki, indyki. Można tak wymieniać w nieskończoność, ale w zwierzakach chodzi przede wszystkim o ich wyjątkowość, indywidualność i niepowtarzalność. Każdy z nich obdarzony jest innymi cechami, zasługuje na szacunek i godne traktowanie, bo to żywe stworzenie, które myśli i czuje. Zwierzęta nie potrzebują mówić, aby były zrozumiane, nie muszą płakać i krzyczeć by właściciel wiedział, że coś jest nie tak z nimi. Należy o nie należycie dbać, bo to nasi mniejsi bracia, którymi mamy się opiekować. Po co robić krzywdę zwierzętom? One specjalnie nic złego nam przecież nie zrobią. Nie wina konia, że ugryzie, czy psa, bo podrapie. Może ktoś go bił, głodził, nie nauczył, że samochodów czy hałasu nie należy się bać? Ileż to razy trzeba przyzwyczajać zwierzaki do głaskania, prowadzenia za ręką, chodzenia na smyczy? Winę ponosi właściciel, który zaniedbał to zwierzę.
,,Pamiętaj, zwierzę nie jest nic winne, to człowiek sprawił, że ono się boi…”-słowa mojego taty pamiętam bardzo dobrze i wiem, że ma rację. Ileż bezpańskich psów i kotów błąka się wszędzie? To wina ludzi, którzy nie przemyśleli dobrze ich zakupu i był problem z zajmowaniem się niechcianym prezentem czy nieprzemyślaną poważnie zachcianką. Zwierzę to wielka odpowiedzialność, ale też satysfakcja, że mamy dla kogo rano wstać i możemy patrzeć na to śliczne stworzenie.
Odławianiem bezpańskich psów i kotów zajmuje się-no właśnie-hycel czy chycel? Już tłumaczę.
Poprawna pisownia to hycel, gdyż wyraz ten został zapożyczony do polszczyzny z języka niemieckiego, gdzie brzmi ,,Hitzel”. Wyrazy pochodzenia obcego piszemy w formie możliwie najbardziej zbliżonej do oryginału, stąd pisownia przez ,,h”. Czasami hycel mówimy na osobę złą, niegodziwą czy bezwartościową.
Przykłady poprawnej pisowni:
-Hycel ma dużo pracy, gdyż w naszej dzielnicy jest bardzo dużo bezpańskich psów.
-Idzie zima i wielkie mrozy. Zadzwonię do gminy, niech przyślą hycla, wyłapie te zwierzaki, po co mają tu marznąć?
-U nas hycla nie ma, jest w sąsiedniej gminie. Dam ci numer, szkoda tych zwierzaków, niech je odłowi.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!