🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

iniciały czy inicjały

Chyba każdy z nas, gdy był mały, sumiennie ćwiczył pisanie, rysowanie szlaczków, pisanie dyktand i opowiadań. Wszystko po to, by wyrobić sobie rękę oraz własny, niepowtarzalny i staranny charakter pisma. Wszyscy dobrze wiemy, że im dłużej ćwiczymy i trenujemy daną rzecz, tym jesteśmy lepsi, bardziej wytrzymali, a nasza praca i zawziętość przynosi oczekiwane efekty, czy to w postaci pięknych opowiadań, bezbłędnej pisowni trudnych i problematycznych wyrazów czy ładnego pisma, z którego rozczytaniem nikt nie będzie miał problemu. Ja osobiście nie piszę zbyt ładnie, jednak staram się, ah nikt nie miał wątpliwości, co tam ,,nabazgrałam”. W dzisiejszych czasach nikt aż tak bardzo nie przykłada wagi do estetycznego i ozdobnego pisma, inaczej było jednak jeszcze kilka wieków temu, na przykład w średniowieczu. Tam księgi były przepisywane przez skrybów z ogromną starannością i dbałością o każdy, najmniejszy nawet szczegół. Bardzo ważne były wszelkie ozdobniki, odpowiednio dobrane kolory oraz wyszukane ornamenty, najczęściej roślinne. Przepisywanie ksiąg zajmowało nawet dziesięciolecia, a skończone księgi były bardzo drogie i dostępne tylko dla zamożnych ludzi i władców. Nic dziwnego, że każdy, kto posiadał takie ręcznie przepisywane egzemplarze, był szanowany i uważany za osobę majętną, z którą trzeba się liczyć.
Pierwsza litera, która rozpoczyna rozdział lub kolejny akapit tekstu, często bogato zdobiona, to -no właśnie-iniciał czy inicjał?
Poprawną formą jest inicjał. Jest to słowo zapożyczone do polszczyzny z języka łacińskiego ,,initium”- i oznacza początek. W języku polskim zapisujemy je tak, jak mówimy-czyli przez ,,j”. Warto o tym pamiętać, by nie mieć już wątpliwości.
Często także inicjały to początkowe litery imienia i nazwiska, czyli skrócony podpis, oraz czcionka, zaczynająca akapit i wyróżniająca się na jego tle poprzez wielkość, inny kolor i staranne ozdoby, przykuwające uwagę czytelnika.
Przykłady poprawnej pisowni w zdaniach:
-Inicjały Bartka są bardzo staranne napisane, widać, że przykłada dużą wagę do swoich podpisów.
-Inicjały w tej średniowiecznej księdze zachwycają kunsztem wykonania i starannością.
-Alicja zapisała swe inicjały z pietyzmem, a następnie zalała podpisaną kopertę woskiem i schowała do starej szuflady.
-Nie podoba mi się inicjał na pierwszej stronie. Jest niestarannie i niechlujnie wykonany.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!