🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

instruktaż czy instruktarz

Instruktaż czy instruktarz, która wersja jest poprawna?
Wyżej wymienione słowo jest jednym z ciekawszych, ponieważ nie ma dla niego jednoznacznej odpowiedzi, która wersja jest poprawna. Należy odpowiedzieć zgodnie z prawdą, że obydwie a użycie odpowiedniej końcówki „-aż” czy „-arz” zależy od kontekstu w jakim wykorzystujemy ten wyraz.
Ponieważ jeżeli mamy na myśli czynność związaną z udzielaniem komuś instrukcji, instruowaniem kogoś, wtedy powinniśmy użyć słowa z końcówką „-aż”, tzn. instruktaż.
W przypadku zaś kiedy chcemy tego słowa użyć w znaczeniu zbioru przepisów skarbowych (np. w formie książkowej) wtedy powinniśmy użyć słowa z końcówką „-arz”, jakim jest instruktarz. Należy jednak pamiętać, iż słowo instruktarz, oznaczające właśnie zbiór przepisów skarbowych jest słowem przestarzałych i coraz rzadziej można się z nim spotkać.
Dlatego też wiedząc, iż obydwa słowa instruktaż oraz instruktarz są zapisami poprawnymi zastanawiając się nad pisownią końcówki „-aż”, czy „-arz” należy zastanowić się nad kontekstem użycia tego słowa. Warto jednak pamiętać, iż zdecydowanie częściej ze słowem tym spotkamy się w kontekście udzielania instrukcji, zatem z zastosowaniem końcówki „-aż” (instruktaż).
Przykład użycia słów instruktarz oraz instruktaż:
– Moim pierwszym zadaniem na studiach było zapoznanie się z instruktarzem. Ależ to była nudna lektura.
– Czy mógłbyś udzielić mi instruktażu obsługi kserokopiarki? Próbowałam sama ją uruchomić, ale mi nie wychodzi.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!