🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

jak narazie czy jak na razie – razem czy osobno

Śledząc wpisy internautów zawsze dziwiła mnie nonszalancja niektórych osób i ich ignorancja wobec zasad ortografii. Zastanawiałam się, dlaczego pewne zwroty stają się dla nich tak ogromnym problemem. Najwięcej takich błędów widzę w pisowni wyrażeń przyimkowych. Spośród wszystkich, najbardziej kłopotliwym jest zwrot „na razie”. Myślę, że problem ten nasilił się od momentu pojawienia się jego skrótowej wersji „nara”, który zapisujemy łącznie.
Poprawna jego pisownia to ,,na razie”.Co oznacza zwrot? Możemy go tłumaczyć dwojako. Pierwsze znaczenie – to formuła pożegnalna, drugie możemy rozumieć tak jak wyrażenia: na tę chwilę, na ten moment.
Przykłady:
– Idę do domu – to na razie!

– Na razie jest bardzo ładna pogoda, ale wszystko może się zmienić.

Wśród młodzieży narodziło się fałszywe przekonanie, że przy pożegnaniu należy zapisywać wyrażenie łącznie, a w znaczeniu „na ten moment” – rozdzielnie. Nie ma to jednak uzasadnienia w pisowni, bo zasady są jednoznaczne i obowiązują także język, określany mianem potocznego. Musimy pamiętać, że bez względu na kontekst i znaczenie tego kłopotliwego wyrażenia, jego pisownia jest zawsze rozdzielna.
Język polski jest niczym żywy organizm i zmienia się, ewoluuje. Historia zna takie przypadki, kiedy wyrazy potoczne weszły do języka i zaczęły obowiązywać jako poprawne formy. Być może kiedyś wrażenie „na razie” także będziemy pisać łącznie. Teraz musimy stosować się do zasad ortografii i nie popełniać błędów w pisowni wyrażeń przyimkowych. Przyda się ta wiedza podczas pisania wypracowań, odpisywania na SMS-y czy pisania bloga.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!