🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

jakby czy jak by – razem czy osobno

Często mamy problem z pisownią w języku polskim. Dziś zajmiemy się tym, jaka forma jest poprawna: czy „jakby”, czy „jak by”. Czy powinniśmy napisać to razem, a może osobno? Otóż krótko odpowiadając: obie formy są poprawne.
Jednak nie oznacza to, że obie formy znaczą to samo lub że możemy je stosować zamiennie. Mają one różne znaczenie, w zależności od kontekstu.
1. „Jakby” pisane łącznie, oznacza często, że coś nam się wydaje. Możemy to zastąpić takimi słowami jak: jeśliby, jak gdyby, gdyby.
„Jakby” w zdaniu może spełniać dwie funkcje: partykuły lub spójnika. Jako partykuła przekazuje informację lub opinię, która może nie jest prawdziwa, ale jest bliska prawdy. Jego druga funkcja, czyli spójnik, mówi, że jest to podana informacja, stosunku do reszty zdania, prawdopodobna.
Przykłady poprawnego użycia „jakby”.
– Jakby udało nam się kupić nowe auto, to zdążylibyśmy dojechać do cioci.
– Wygląda, jakby bardzo się cieszyła.
– Żyj, jakby jutra miało nie być.
– Jakby to powiedziała Kornelia, to byłoby super.
2. Z kolej „jak by” pisane osobno, to połączenie spójnika „jak” wraz z cząstką trybu przypuszczającego „by”.
Przykład użycia:
– Jak by to powiedziała Kornelia: będzie dobrze. (Kornelia często mówi, będzie dobrze, więc zapewne teraz też by powiedziała).
Jak widać, nasz język polski jest przewrotny i w tym wypadku obie formy są poprawne. Musimy sami wyczuć, kiedy użyć której formy.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!