🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

jako że czy jakoże – razem czy osobno

Wyrażenie, jako że:
Wyrażenie „jako że” to spójnik złożony. Pełni on funkcje wprowadzająca, czyli zapowiada wytłumaczenie w kolejnej części zdania poprzednich słów. Jest to forma wtrącenia. To wyrażenie piszemy oddzielnie, mówi o tym reguła, mianowicie spójnik „że” piszemy oddzielnie, czyli jego pisownia jest rozdzielna. Tak samo jest w przypadku „pomimo że” czy „prawie że”. Ważne aby przypadkiem nie postawić przecinka między „jako” a „że”. W szkole uczy się o tym, że przed „że” stawia się przecinek, jednak w przypadku wyrażenia „jako że” nie stawiamy pomiędzy nim żadnego przecinka!Jeśli wyrażenie „jako że” występuje w środku zdania, wtedy stawiamy przed nim przecinek, pamiętając nadal o tym, iż piszemy te dwa słowa oddzielnie.
Przykłady poprawnego stosowania w środku zdania:
– Nie wyspałem się, jako że wróciłem wczoraj bardzo późno do domu.
– Nie jem mięsa, jako że jestem wegetarianką.
Gdy zespolenie, jako że występuje na początku zdania, jeżeli oczywiście nie jest, to ostatnie zdanie składowe, zdanie składowe to takie zdanie, które wchodzi w skład zdania złożonego, wtedy stawiamy przecinek po pierwszej części zdani.
Przykłady poprawnego stosowania w takiej sytuacji:
– Jako że wróciłem wczoraj bardzo późno do domu, nie wyspałem się.
– Jako że jestem wegetarianką, nie jem mięsa.
Warto też podkreślić, że wyrażenie „jako że” piszemy oddzielnie nie zależnie od płci, wiec, jeśli mówimy o płci żeńskiej czy męskiej zawsze piszemy „jako że” oddzielnie.
Przykłady:
– Jako że jestem mężczyzną, powinienem chronić swoją kobietę.
– Jako że jestem kobietą, mam prawo wygłosić swoją opinię.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!