kąplet czy komplet
Czy „kąplet” to nowy rodzaj kąpieli? Dlaczego ten błąd językowy wciąż się pojawia?
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy zamówić kąplet świeżych bułek czy może komplet narzędzi – już spieszymy z odpowiedzią. Jedyna poprawna forma to komplet (przez „o”), podczas gdy kąplet pozostaje językowym potworkiem, który regularnie pojawia się w internecie. Dlaczego? Wyobraź sobie sytuację: ktoś mówi „mam komplet dokumentów”, ale przez nosowe „ą” w dialekcie śląskim lub mazowieckim może to zabrzmieć jak… zaproszenie do wanny. I tak rodzi się pisowniany absurd.
Czy wiesz, że w 2019 roku pewna firma budowlana wydrukowała 5000 ulotek z hasłem „Specjalny kąplet łazienkowy gratis!”? Klienci dzwonili, pytając, czy chodzi o zestaw kosmetyków do kąpieli. Tak fonetyczna pułapka kosztowała przedsiębiorstwo 15 000 złotych!
Od legionów rzymskich do szkolnych ławek – historia jednej literki
Słowo komplet ma bardziej militarne korzenie, niż mogłoby się wydawać. Wywodzi się od łacińskiego completus („pełny”), ale przez francuskie complet i niemieckie Komplett dotarło do Polski w XVIII wieku jako termin wojskowy. „Stawać w komplecie!” – taki rozkaz oznaczał zebranie całego oddziału. Gdyby wtedy któryś z żołnierzy napisał „kąplet”, prawdopodobnie dostałby… dodatkowy komplet musztry za karę!
Dlaczego nawet native speakerzy mylą „komplet” z „kąplet”?
Winowajcą jest tzw. hiperpoprawność językowa. Wielu Polaków sądzi, że skoro „kąt” pisze się przez „ą”, to może inne słowa z „ko-” też? Stąd próby tworzenia kątapty, kątputera czy właśnie kąplet. Tymczasem w tym przypadku „kom-” to przedrostek oznaczający całość (jak w „kompilacja”), nie mający nic wspólnego z kątem geometrycznym ani kąpielą.
Jak brzmi „komplet” w filmach, memach i kulinariach?
W kultowym „Seksmisji” pojawia się dialog: „Komplet szpi
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!