katharsis czy katarsis, katarzis
Katharsis czy katarsis, katarzis
Poprawną pisownią tego słowa jest KARHARSIS
Katharsis jest słowem pochodzenia greckiego.
Istnieją trzy definicje tego słowa. Jedno nawiązujące do literatury i sztuki, a dwa wywodzą się z psychologii.
1. Literatura i sztuka: Katharsis jest jedną z podstawowych cech sztuki antycznej, głównie tragedii. Pojęcie to utworzył i zdefiniował Arystoteles. Uważał on, że celem sztuki jest wzbudzenie u widza silnych emocji jak uczucia litości i trwogi, by następnie umysł został oczyszczony z tych doznań. Katharsis mogli przeżywać nie tylko widzowie, ale także aktorzy.
2. Psychologia: Pojęcie katharsis znalazło się również w kręgu zainteresowań psychologów. Zostało ono wprowadzone w XX w. przez Bauera i Freuda. Według ich interpretacji katharsis jest mechanizmem, który polega na emocjonalnym, duchowym i psychicznym oczyszczeniu. Oczyszczenie to dokonuje się poprzez uwolnienie tłumionych emocji z pomocą hipnozy lub psychoterapii. By to osiągnąć konieczne jest przypomnienie traumatycznych przeżyć, opowiedzenie o nich.
3. Psychologia: Katharsis jest to rozładowanie silnych uczyć w wyniku głębokiego przeżycia.
Katharsis w języku greckim jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego, jednak w języku polskim ma rodzaj nijaki. Jest to uwarunkowane zasadą, że rzeczowniki pochodzące z języka greckiego i zakończone spółgłoską mogą być albo rodzaju męskiego i podlegać odmianie przez przypadki lub rodzaju nijakiego i być nieodmienne.
Przykłady użycia:
Dzięki katharsis odzyskałam szczęście i radość życia.
Ta innowacyjna terapia spowodowała prawdziwe katharsis.
Dzięki ostatniemu spotkaniu z terapeutą w końcu dokonało się katharsis.
Tytuł tego dzieła odnosi się do katharsis.
Katharsis miało na mnie zbawienny wpływ.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!