🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

krócej czy krucej

Gdy zastanawiamy się, czy w wyrazie użyć „ó” czy też „u”, należy upewnić się, czy w wyrazie pokrewnym nie występuje wymiana samogłoski na „a”, „o” lub 'e”. W ten sposób odkryjemy, że interesujący nas wyraz należy zapisać przez „ó”, ponieważ wystąpiła wymiana na „a” (krócej, bo skracać), czyli właściwie będzie: krócej.Przykłady:1. Lekcje trwałyby krócej, gdyby nie przyszedł dyrektor, który chciał omówić z nami ważne sprawy. Wyszliśmy trochę później, ale dowiedzieliśmy się wielu przydatnych informacji.
2. Ja chodzę do tej szkoły znacznie krócej niż ty, dlatego nie znam tutaj zbyt wielu osób. Właściwie to praktycznie nie mam się do kogo odezwać na przerwach, bo ty zazwyczaj masz lekcje daleko ode mnie.
3. Najpierw chciałam obciąć włosy trochę krócej, ale fryzjerka doradziła mi, że lekko dłuższe włosy będą mi bardziej pasowały i nie żałuję, że jej posłuchałam. Wyglądam doskonale.
4. Nie potrafię ująć tego krócej. Wiem, że jest limit znaków i powinnam wybrać najważniejsze informacje, ale według mnie wszystko tutaj jest równie ważne.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!