krużganek czy króżganek
Poprawna pisownia tego wyrazu to krużganek, czyli pisane przez ż.
Pisownię będzie wyjaśniać etymologia wyrazu, wyraz ten jest powstałym od niemieckiego Kreuzgang, które znaczy dokładnie to samo, a więc, jako że mamy tam literę z, to w polskiej pisowni będzie stosowany zapis z ż a ó jest zapisem przyjętym przez polską odmianę wyrazu.
1. Krużganek to nic innego jak korytarz, który wraz z arkadami przebiega przez dziedzińce zamkowe.
2. Na krużganku wierni i poddani oczekiwali na wyrok króla w głośnej sprawie porwania i zabójstwa chłopa którego dokonał jeden z zazdrosnych o swoją kobietę szlachciców.
3. Coraz więcej zamków czy też właścicieli tych znaków, decyduje się na dosyć radykalne, ale ciągle utrzymane w klimacie starodawnych zmiany w wyglądzie krużganków, które mają dalej odnosić się do okresów, w których budowle świeciły swoje najjaśniejsze blaski.
4. W oddali miasteczka widać rozproszone arkady wokół których rozpościera się krużganek na dziedziniec, który jednak przez upływ lat mocno się zapuścił i bardziej odpycha niż do siebie przyciąga.
5. Krużganki dzisiaj mogą stanowić świetną bazę do tego, aby pod wpływem iluzji czy kilku sprawnych tricków dzisiejszych czasów optycznie zwiększyć zamek czy też wyobrażenie o tym jak duży jest zamek.
6. Jedna z legend pewnego okresu głosi, że w krużgankach dochodziło do aktów rozpruwania niewiernych chłopów, którzy, zamiast pracować na rzecz społeczeństwa, buntowali się i próbowali doprowadzić do upadku władz które wtedy sprawowały władze w mieście i rejonie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!