🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

krzepki czy kszepki, kżepki

Poprawna pisownia powyższego wyrazu to krzepki.

Łatwo jest wyjaśnić tę pisownię, ponieważ w ortografii polskiej występuje zasada mówiąca o wyborze rz lub ż, która jest chyba najczęściej używaną regułą. A mianowicie: po spółgłoskach takich jak p, b, d, t, j, w, k, g, ch zawsze pisze się rz (przypadek, brzeg, drzewo, trzcina, dojrzewanie, wrzosowisko, krzywda, grzebień, chrzciny).
Stąd pisownia krzepki z racji występowania rz po k.

Oczywiście występują wyrazy, gdzie po podanych wyżej literach pisze się dwuznak sz, jednak często łatwo jest wyróżnić te przypadki po wymowie na przykład pszczoła czy pszenica.

Co oznacza przymiotnik krzepki?
Krzepki to ktoś silny fizycznie, muskularny, atletyczny, tęgi, mocny, a także zdrowy. Rzeczownik to krzepa lub krzepkość, a przysłówek krzepko.

Przykłady:
Ci krzepcy chłopcy codziennie chodzą na siłownię. Widuję ich pod naszym blokiem, ponieważ tędy prowadzi najkrótsza droga.
Mężczyzna powinien być zdrowy i krzepki, aby mieć siłę troszczyć się o swoją rodzinę i bliskich.
Strongmani są wyjątkowo krzepcy. Ich praca, która jest najczęściej także hobby, polega na podnoszeniu ciężarów. Bez dużej krzepy nie da się być w tym dobrym!
Krzepka z niej kobieta! Zawsze sama nosi wiele toreb z zakupami w jednym ręku, a na drugim jeszcze małe dziecko. Nie raz widziałem także jak sama znosi po schodach wózek!
Bądź radosny i krzepki, a poradzisz sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu.
Kamil i Rafał założyli się o to, kto jest bardziej krzepki. W celu rozstrzygnięcia podnosili coraz większe kamienie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!