krzta czy kszta
Poprawna pisownia powyższego słowa to krzta.
Łatwo jest wyjaśnić tę pisownię, ponieważ w ortografii polskiej występuje zasada mówiąca o wyborze rz lub ż, która jest chyba najczęściej używaną regułą. A mianowicie: po spółgłoskach takich jak p, b, d, t, j, w, k, g, ch zawsze pisze się rz (przypadek, brzeg, drzewo, trzcina, dojrzewanie, wrzosowisko, krzywda, grzebień, chrzciny).
Stąd pisownia krzepki z racji występowania rz po k.
Oczywiście występują wyrazy, gdzie po podanych wyżej literach pisze się dwuznak sz, jednak często łatwo jest wyróżnić te przypadki po wymowie na przykład pszczoła czy pszenica.
Co oznacza rzeczownik krzta?
Jest to dość dziwnie brzmiący wyraz oznaczający małą ilość czegoś, odrobinę, trochę. Coraz częściej mówi się, że jest to archaizm, czyli wyraz stosowany dawniej, który wyszedł z użycia. Teraz dużo częściej jest stosowane słowo krztyna lub krzyna zamiast krzta. Jednak cały czas można spotkać słowo krzta w literaturze, kulturze czy utworach muzycznych w celu podkreślenia atmosfery i przeznaczenia danego utworu. Liczba mnoga od wyrazu krzta prawie całkiem zanikłą w języku polskim, obecnie wyraz krzta można spotkać najczęściej w zwrotach: ani krzty, bez krzty, do krzty. Mimo rzadkiego użycia tego słowa warto zapamiętać jego pisownię, ponieważ zasada pisowni słów krzyna oraz krztyna jest taka sama.
Przykłady:
Ten człowiek jest bez krzty honoru!
Bochenek chleba upieczony przez babcię zjadłam co do krzty, w sklepach nie można już dostać tak pysznego chleba.
Nie dodawaj tu już ani krzty soli! Ta zupa jest za słona.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!