kto kolwiek czy ktokolwiek – razem czy osobno
Nauka języka polskiego nie jest trudna z perspektywy osób, które poświęcają jej więcej czasu, czy też chcą dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat. W mojej pracy postaram się udowodnić, że znajomość reguł gramatycznych i wielu innych ułatwia nam posługiwanie się językiem polskim Zasadę, która za chwilę omówię potwierdzę konkretnym przykładem. Kto kolwiek czy ktokolwiek – razem czy osobno? Większość osób zapewne zna poprawną odpowiedź, jednakże dla tych, którzy mają wątpliwości przedstawię krótką regułę.
Poprawna forma to ktokolwiek. Dlaczego?
Powyższe wyrażenie jest zaliczane do zrostów, czyli dwóch wyrażeń, które się ze sobą ,,zrosły”. Wyrażenie ktokolwiek pełni również funkcję zaimka nieokreślonego oznaczający osobę bliżej nam nieokreśloną.
Przykłady, które rozjaśnią wszelkie wątpliwości:
-Ktokolwiek wie, gdzie znajduje się zaginiony chłopiec jest proszony o kontakt z najbliższą komendą policji.
-Michał znał materiał na klasówkę z matematyki lepiej, niż ktokolwiek z nas tu obecnych, dlatego dostał ocenę celującą.
Podsumowując, znajomość reguł i ich umiejętne stosowanie pozwala na uniknięcie rażących błędów, które obniżają wartość naszej pracy i sprawiają, że
w drobny sposób tracimy punkty lub czujemy się niekomfortowo, gdy zostanie nam zwrócona uwaga na temat błędu, przez nas popełnionego. Zachęcam Was do znajomości przedstawione przeze mnie reguły oraz stosowania jej w codziennych sytuacjach naszego życia. Pamiętajcie, język polski nie jest taki straszny, ale żeby mógł być łatwy należy poświęcić więcej czasu na jego poznawanie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!