kurcząt czy kurczont
Ludzie są przekonani, że używają języka polskiego poprawnie, ponieważ urodzili się w Polsce i mają we krwi posługiwanie się tym językiem. Jednak wiele osób robi błędy gramatyczne, stylistyczne oraz ortograficzne, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Możliwe, że wynika to z braków w ich wiedzy lub nie przywiązują należytej wagi do poznania oraz zainteresowania się prawidłowymi i obowiązującymi zasadami pisowni danego wyrazu.
Jednym z błędów jaki popełnia wiele młodszych, jak i starszych osób jest pisownia słowa ,,kurcząt”. Ludzie nie wiedząc jak napisać to słowo, zamiast ,,kurcząt” piszą ,,kurczont”. Wynika to z braku znajomości reguł ortografii oraz prawidłowej odmiany przez przypadki. Nie czują potrzeby sprawdzenia poprawnej pisowni, ponieważ są przekonani o poprawności zapisania i odmiany wyrazu. Błąd ten może również być spowodowany niewyraźną i nieprawidłową wymową powyższego słowa. Z tego względu społeczeństwo pisze dany wyraz tak jak go wcześniej usłyszało – bez wyraźnego podkreślenia samogłoski „ą”.
Zgodnie z regułą ortograficzną piszemy „ą”, gdy wymienia się na „ę” w innych formach gramatycznych danego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych („kurcząt” – „kurczęta”).
Przykłady prawidłowego użycia wyrazu ,,kurcząt” w zdaniach:
1. W kurniku urodziło się pięć kurcząt.
2. Hodowla kurcząt nie jest łatwa.
3. Nie dotykam kurcząt, ponieważ mogą przenosić zarazki.
Istotnym elementem w edukacji polonistycznej jest kładzenie nacisku na poprawną wymowę, bezwzględne dbanie o poznanie zasad ortograficznych, stylistycznych oraz gramatycznych, a w szczególności prawidłową odmianę przez przypadki.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!