🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

kuśtykać czy kóśtykać

W dzisiejszym świecie wiele ludzi ma problem z poprawną pisownią niektórych wyrazów. Do takich należy też słowo ,,kuśtykać”, ponieważ ludziom wydaje się, że poprawnie może być ,,kóśtykać”. Jednak poprawna forma to ,,kuśtykać” przez ,,u” otwarte, a nie zamknięte. A dlaczego tak?
W języku polskim, pisownia wielu wyrazów zależy od zasad ortograficznych i gramatycznych. Jednak w tym przypadku tak nie jest. Wyraz ,,kuśtykać” jest wyjątkiem, gdzie nie można zastosować żadnej zasady pisemnej, więc jego pisownię trzeba po prostu zapamiętać. Może się to wydawać skomplikowane, jednak tak nie jest. Oto kilka zdań z tym słowem:
– ,,Ania, na lekcji wychowania fizycznego, skręciła sobie kostkę, więc przez kolejne kilka dni musiała kuśtykać z bandażem na stopie.”
– ,,Ludzie najczęściej kuśtykają wtedy, kiedy boli ich noga lub chcą na siebie zwrócić czyjąś uwagę.”
– ,,Marcela, aby nie ćwiczyć na lekcji wf-u, postanowiła udawać, że boli ją noga i kuśtykała przez całą lekcję.”
– ,,Janka od kilku dni boli noga, więc ciągle kuśtyka, jednak, gdy na mieście zobaczył dziewczynę, w której jest zakochany, to od razu przestał kuśtykać i szedł jak dostojny mężczyzna.”
– ,,Kuśtykanie nie jest za przyjemną rzeczą, ponieważ bardzo spowalnia nasz chód.”
Mam nadzieję, że nie będziesz mieć teraz problemu z pisownią tego słowa. Jednak, gdyby taki się pojawił, to przypomnij sobie to zdanie: ,,Kuśtykanie kusi, a niektórych dusi” i skojarzysz sobie wtedy, że słowo ,,kuśtykanie” pisze się przez takie samo ,,u” jak wyraz ,,kusi”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!