kworum czy kforum
Kworum, czy kforum oto jest pytanie? Postaram się wytłumaczyć Wam dzisiaj poprawną pisownię tego rzeczownika rodzaju nijakiego. W słowniku języka polskiego wyraz kworum jest wytłumaczony jako liczba członków jakiegoś zgromadzenia, która jest niezbędna do prowadzenia obrad, prawomocności wyborów lub uchwał. Dobrym przykładem wytłumaczenia tego jest uchwalanie ustaw przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wymaga ona obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, dlatego kworum wynosi 230 posłów. Jeśli zaś chodzi o komisje sejmowe, to kworum wynosi 1/3 składu.
Wyraz kworum został zapożyczony z języka łacińskiego. Wyrażenie quorum praesentia sufficit oznaczało, których obecność wystarcza. I tu pojawia się zasada ortograficzna, która mówi nam, że w zwrotach zapożyczonych z języka łacińskiego głoski qu zapisujemy w języku polskim jako kw.
Rzeczownik kworum jak każdy inny rzeczownik ma swój określony rodzaj. Tutaj mamy do czynienia z rodzajem nijakim. Do tego jest jeszcze zakończony na -um, czyli jest rzeczownikiem nieregularnym. Cechą charakterystyczną takich rzeczowników jest to, że odmieniają się przez przypadki tylko w liczbie mnogiej. W liczbie pojedynczej w każdym przypadku używa się jednej formy: kworum.
Liczba pojedyncza:
Mianownik: kworum
Dopełniacz: kworum
Celownik: kworum
Biernik: kworum
Narzędnik: kworum
Miejscownik: kworum
Wołacz: kworum!
Liczba mnoga:
Mianownik: kwora
Dopełniacz: kworów
Celownik: kworom
Biernik: kwora
Narzędnik: kworami
Miejscownik: kworach
Wołacz: kwora!
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!