lata 20., lata 20-te czy lata 20
Jedyną poprawną formą wyrażenia „lata dwudzieste” jest pisownia „lata 20.”, czyli z kropką po liczebniku. Wynika to z zasady, według której po liczebnikach porządkowych wyrażonych cyframi arabskimi stawiamy kropkę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której z kontekstu zdania wynika, że liczebnik jest porządkowy lub kiedy piszemy datę, a nazwa miesiąca zapisana jest słownie. Formy: „lata 20-te” i „lata 20” pozostają formami błędnymi.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrażenia „lata 20.”:
Prababcia Józefina z nostalgią wspominała szalone lata 20., kiedy była jedną z najbardziej znanych piosenkarek i nagrała swoje najlepsze jazzowe płyty, lubiane przez miłośników muzyki wszystkich kolejnych pokoleń.
Jak można dowiedzieć się z licznych źródeł historycznych, jakimi są kroniki i gazety, lata 20. były czasem upowszechnienia się nowych wynalazków i zmiany stylu życia mieszkańców miast, którzy o traumatycznych okolicznościach pierwszej wojny światowej starali się zapomnieć podczas tańca i rozrywek.
Na lata 20. przypada najmniej ciekawy okres w życiu tego słynnego belgijskiego malarza, który po wojnie osiadł w odosobnionej wiejskiej posiadłości i porzucił uznaną przez krytyków technikę akwarelową na rzecz odtwórczych kolaży.
Kiedy zacząłem interesować się korzeniami mojego rodu, wiedziałem jedynie, że mój dziadek i jego brat przybyli w te okolice w latach 20.
Nie mogę doczekać się przyjęcia karnawałowego, na które zamierzam włożyć błyszczącą i ozdobioną perłami sukienkę w stylu lat 20. którą udało mi się kupić na wyprzedaży w zeszłym tygodniu.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!