łatwopalny czy łatwo palny – razem czy osobno

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: łatwopalny czy łatwo palny – razem czy osobno, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Ortografia sprawia wielu osobom ogromną trudność, szczególnie wtedy, gdy zasady nie są jednoznaczne. Problemów przysparza uczniom pisownia łączna i rozłączna przysłówków z przymiotnikami lub imiesłowami. Według zasad, o jakich czytałam w słowniku ortograficznym, piszemy je zazwyczaj rozdzielnie, jednak czasem pojawiają się wątpliwości. Dzieje się tak w przypadku słowa „łatwopalny” lub słów „łatwo palny”. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim użyjemy tego połączenia w zdaniu. Jeśli mowa o czymś, co łatwo się zapala – możemy zapisać „łatwo palny”, ale kiedy mowa o materiałach przewożonych przez specjalne cysterny użyjemy zapisu łącznego „łatwopalny”. W tym drugim przypadku jest określona pewna konkretna właściwość, a więc cecha, czyli własność danej rzeczy np. paliwa lub substancji.
Zasada jest jednak taka, że przysłówki z przymiotnikami raczej piszemy oddzielnie.
Język polski jest bardzo skomplikowany i sporo w nim nieścisłości. Przystępując do pracy nad tym tekstem długo się zastanawiałam nad pisownią tych dwóch wyr

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!